چگونه بهترین نوع رنگ را برای خانه خود انتخاب کنیم

چگونه می توان لکه های رنگ را از روی چوب پاک نمود
May 1, 2020
kitchen-main
بهترین نوع رنگ برای آشپزخانه
May 13, 2020
Show all

چگونه بهترین نوع رنگ را برای خانه خود انتخاب کنیم

type_of_paint

نقاشی ساختمان یکی از محبوب ترین کارها برای اغلب افراد محسوب می گردد. یک رنگ ساده می تواند یک اتاق خسته کننده را به فضائی ایده آل برای شما مبدل سازد، با این وجود بهتر است که تمام وقت و انرژی خود را درمورد انتخاب رنگ صرف نکنید. زیرا نوع رنگی که بکار می برید حائز اهیمت بیشتری است تا دوام و ماندگاری بیشتری برای رنگ آمیزی داشته باشد . و شما باید پیش از شروع به رنگ کردن، اطلاعات مورد نیاز را درمورد انواع رنگ ها مانند رنگ لاتکس، رنگ روغنی و…. بدست آورید.

 

بیشتر بدانیم: نحوه آماده سازی دیوارهایی که باید رنگ شوند

 

رنگ از چه چیزی ساخته شده است؟

رنگ ترکیبی از چهار ماده اصلی رنگدانه ، رزین ، حلال و مواد افزودنی است. رنگدانه که همان مواد رنگی می باشد. رزین، اتصال دهنده یا چسب است. حلال ماده ای است که باعث می شود همه این مواد ترکیب شوند و پس از خشک شدن رنگ نیز تبخیر می شود. و مواد افزودنی، ویژگی های عملکردی خاصی مانند خاصیت لکه بری دارند.

رنگ های ارزان قیمت در مقایسه با نوع گران، درصد بیشتری از حلال را درحجم معینی از رنگ درخود داشته و به همین نسبت رنگدانه و رزین کمتری نیز خواهد داشت. بدان معنا که بیشترین حجم از رنگی که به دیوار میمالیم، حلال است و می تواند تبخیر شود و لذا به همان نسبت رنگدانه کمتری از خود بجا می گذارد. به همین دلیل هم شما ناچارید مرتب لایه به لایه و حداقل تا چهار لایه دیوار را رنگ بزنید  تا بتوانید رنگدانه بجا مانده از لایه های قبلی را پوشش دهید.

برای جلوگیری از این مشکل، همیشه اطمینان حاصل کنید که حداقل ۴۵% از حجم رنگ شما، رنگدانه و رزین داشته باشد تا از انجام چند لایه رنگ اضافی جلوگیری نموده  و همچنین در وقت خود صرفه جوئی نمائید.

 

رنگ مبتنی بر آب

رنگ مبتنی بر آب که به رنگ لاتکس نیز معروف است، رایج ترین نوع رنگ برای مصارف خانگی محسوب می گردد. این رنگ سریع خشک می شود و از ویژگی های آن، پاک شدن با آب و صابون است و از نظر محیط زیست نیز دارای ترکیبات با مواد آلی (VOCs) کمتری می باشد و درعین حال عملکرد مطلوبی نیز دارد. رنگ لاتکس همچنین به دلیل انعطاف پذیری به هنگام رنگ آمیزی و بلحاظ مقاوم بودن در مقابل رطوبت و کپک، شناخته می شود. رتگ لاتکس یا مبتنی بر آب که در انواع رنگ ها وبراق کننده ها وجود داردرا می توانید برای همه قسمت های خانه ازدیوارهای داخلی و کارهای چوبی گرفته تا برای نمای خارجی منزل استفاده کنید.

 

رنگ برپایه روغن

این نوع رنگ که به رنگ آلکیدز نیز معروف است، بیشتر در قسمت هایی که دارای رطوبت بالا هستند مانند حمام و آشپزخانه بکار می روند. و برای جاهایی که درمعرض سایش زیاد و یا درمعرض ضربه قرار دارند، مانند بخش های نظافتی ساختمان ، کف اتاق ها و گاهی اوقات کابینت ها نیز از این نوع رنگ استفاده می شود. این رنگ براق در مقایسه با رنگ لاتکس، مدت زمان طولانی تری را برای خشک شدن نیاز دارد، و به همین جهت تا خشک شدن سطح کار، پروسه رنگ آمیزی دچار وقفه خواهد گردید وزمان طولانی تری این پروسه طول می کشد.

بااینحال رنگ های روغنی از رنگ لاتکس گران قیمت تر هستند، بوی نامطبوعی داشته و به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند، و از انجائی که حاوی ترکیبات آلی فرار(VOCs)  بیشتری می باشند. بنا براین با محیط زیست نیز ناسازگارند. و نکته ای که باید به آن توچه داشته باشید،برای رقیق یا پاک کردن رنگ های آلکیدز میبایستی از حلالهای شیمیائی و دارای مواد معدنی استفاده شود.

 

بیشتر بدانیم:چگونگی انتخاب بتونه برای رنگ و دیوارخشک

 

دسته بندی رنگ براساس براق بودن آن

برق رنگ به میزان درخشندگی ( مات یا براق بودن) رنگ پس از خشک شدن آن اشاره دارد. پنج نوع از رنگ براساس میزان درخشندگی آن داریم:

رنگ مات، که بعنوان رتک تخت نیز شناخته می شود. این رنگ برای بیشتر دیوارها استاندارد است زیرا دارای بافت مخملی و با کمترین میزان درخشندگی می باشد. این میزان درخشندگی رنگ، نواقص را بخوبی پنهان ساخته و درخشش کمی ایجاد می نماید. ولیکن شستشوی دیواری با رنگ مات، کار دشواری است.

رنگ پوسته تخم مرغی(EggShell) که دارای درخشندگی متوسطی است. این رنگ نیز می تواند نواقص را پوشش داده و دارای درخشندگی نسبتا” بیشتری است. این نوع رنگ باداوم و تاحدودی قابل شستشو می باشد و بهترین گزینه برای دیوار قسمت های پر رفت و آمد منزل مانند اتاق نشینمن محسوب می گردد.

رنگ ساتن که شبیه به رنگ پوسته تخم مرغ ولی قدری براق تر است. برخی از تولید کنند گان رنگ، نوع ساتن را بجای رنگ پوسته تخم مرغی ارائه می دهند درحالیکه برخی دیگر هر دو نوع را بصورتی متمایز تولید می کنند.

رنگ نیمه براق که در آشپزخانه ها، حمام ها و اتاق های لباسشوئی و قسمت هایی مشابه بکار میروند. این نوع رنگ برای قسمت هایی که درمقابل شسشتو و رطوبت نیاز به  مقاومت بالایی دارند هستند، استفاده می شوند.

رنگ براق، بطورمعمول برای قسمتهایی که نظافت می شوند، درب ها و کابینت ها بکار می رود.  این نوع رنگ می تواند نور زیادی را منعکس کند و همین امر موجب میگردد که اگر دیوار زیرسازی مناسبی نداشته باشد، خلل و فرج سطح زیرکار دیده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *