انواع غلتک و قلم مو برای نقاشی ساختمان

انتخاب رنگ مناسب و مراحل نقاشی آشپزخانه
May 25, 2020
coding- site
معرفی وبسایت آموزشی رایگان برای برنامه نویسی
August 1, 2020
Show all

انواع غلتک و قلم مو برای نقاشی ساختمان

غلتک و انواع آن

غلتک یا رولر ابزاری برای نقاشی است که همانند قلم مو دارای جنس و اندازه‌های متفاوت است. و به دلیل سهولت در بکارگیری، استفاده از غلتک در نقاشی بسیار متداول است، به گونه‌ای که غیرحرفه ای ها نیز به راحتی و بدون نیاز به تخصص خاصی می‌توانند از غلتک برای انجام پروژه های رنگ آمیزی استفاده کنند زیرا در مقایسه با قلم مو، رنگ آمیزی با غلتک سرعت بیشتری دارد. همچنین ریخت وپاش  آن نسبت به رنگ یا اسپری کم تر است.

وقتی بخواهید برای پروژه خود غلتک نقاشی تهیه کنید متوجه می شوید غلتک ها انواع و اقسام مختلفی دارند. هم اکنون نزدیک به یک دهه است که نقاشی ساختمان با غلتک یا همان رول در ایران فراگیر شده است. در ابتدا که که غلتک وارد بازار شد و نقاشان برای نقاشی ساختمان از آن استفاده می کردند مراحل کار به این صورت بود که ابتدا رنگ را بر روی سطح مورد نظر با استفاده از قلم مو پخش می کردند و سپس با غلتک بر روی آن می کشیدند که در اصطلاح نقاشی به این عمل پرداخت دادن می گویند بدین معنا که به صورت یکنواخت رنگ را در سطح مورد نظر پخش نمود.

چند سالی به همین روش در نقاشی ساختمان از غلتک استفاده شد تا زمانی که رنگ جدیدی به نام رنگ اکریلیک یا همان روغنی بدون بو که رنگی قابل شستشو بود و کیفیت آن با رنگ روغنی برابری می کرد به بازار آمد. ابزار استاندارد این رنگ برای نقاشی ساختمان غلتک بود. به همین دلیل هم زمان با ورود این رنگ به بازار انواع غلتک و لوازم جانبی آن نیز مانند: دسته غلتک، ظرف مخصوص رنگ ( که به آن سینی می گویند ) و … به بازار آمد که استفاده از غلتک را در نقاشی ساختمان راحت تر و موثر تر کرد.
استفاده از غلتک در نقاشی ساختمان نسبت به قلم مو هم سرعت کار و هم کیفیت کار را بالا می برد. البته استفاده از آن محدودیت هایی نیز دارد که باعث شده است هم چنان از قلم مو در نقاشی ساختمان و در کنار غلتک مورد استفاده قرار بگیرد. این محدودیت ها شامل رنگ آمیزی انواع گچ بری ها، چهارچوب ها ، پنجره ها و … می باشد که غلتک در رنگ آمیزی آن ها کارایی ندارد.

در حال حاظر برای رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان انواع غلتک ها برای انواع رنگ ها و در سایز ها و در طرح های مختلف وجود دارد. با استفاده از غلتک های طرح دار می توان به دیوار ها نقش های زیبایی داد.

 

اندازه غلتک ها

عرض رول غلطک می تواند از ۵ سانتی متر تا ۲۵ سانتی متر متغیر باشد. مسلما برای رنگ کردن سطوح پهن تر استفاده از غلتک پهن‌تر راحت تر است و سرعت انجام کار را افزایش می دهد.

قطر رول غلطک نیز اندازه های مختلفی دارد. هر چه قطر رول غلطک بیشتر باشد رنگ بیشتری را پوشش می دهد و قدرت مانور غلتک نیز بیشتر می شود. غلتک های باریک برای نقاطی مثل پشت رادیاتور و شوفاژ کاربرد دارند که در دسترس نیستند.

 

غلتک ها از لحاظ اندازه پرزهای رول

اما مهم ترین تفاوت غلتک ها به جنس پرزهای رول غلتک مربوط می شود. الیاف این پرزها از جنس الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی تهیه می شوند و ممکن است از ترکیب این دو در رول غلتک استفاده شود. بسته به اندازه این پرزها، غلتک ها به سه دسته تقسیم می شوند: پرز کوتاه، متوسط و بلند.

اندازه و تراکم پرزهای رول غلتک در کیفیت رنگ تاثیر فراوانی دارند. هر چه تراکم این پرزها بیشتر و اندازه آن ها بلندتر باشد رنگ بیشتری جذب می کنند و کیفیت نهایی رنگ اعمال شده ضخیم تر می شود.

 

غلتک پرز کوتاه

غلتک هایی که پرزهای کوتاه و قطر کمتری دارند بیشتر برای رنگ روغنی استفاده می شوند. به طور کلی غلتک های کوتاه برای سطوح صاف و یکنواخت و دیوارهای پیش ساخته مناسب هستند. این نوع غلطک ها رنگ کمتری را در خود جای می دهند و اعمال رنگ را ساده تر می کنند.

غلتک پرز متوسط

غلتک های نوع متوسط برای رنگ کردن دیوارهایی که دارای بافتی اندک و سبک هستند و همچنین رنگ کردن سقف مناسب هستند. حتی اگر سقفی صاف و هموار برای رنگ زدن دارید استفاده از غلتک متوسط راه خوبی است چرا که رنگ نسبتا زیادی به خود جذب می کند و هر دفعه می توان فضای قابل ملاحظه ای را پوشش داد.

غلتک های ابری و اسفنجی نیز وجود دارند که اساسا برای کارهای دکوراتیو و تزئینی و پتینه کاری استفاده می شوند. در ضمن با کمک غلتک های طرح دار می توان به راحتی و البته با کمی دقت طرح های زیبایی ایجاد کرد. به همین خاطر، استفاده از غلتک های طرح دار در طراحی دکوراسیون داخلی رو به افزایش است.

غلتک پرز بلند

این نوع غلتک ها بیشتر مناسب رنگ اکریلیک و رنگ پلاستیک هستند و برای دیوارهایی که سطحی ناهموار و بافتی سنگین دارند مناسب هستند. غلتک های بلند رنگ زیادی را در خود جای می دهند و بلندی پرز آن ها باعث می شود رنگ به قسمت های عمیق تر سطوح ناهموار نفوذ کند. به طور کلی، هر چه سطح موردنظر ناهموارتر و سخت تر باشد، غلتک متراکم تر با پرزهای بلندتر مناسب تر است.

 

غلتک های طبیعی و مصنوعی

همان طور که پیشتر ذکر کردیم، الیاف یا پرزهای غلطک هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی تهیه می شوند. پرزهای مصنوعی همیشه ارزان تر هستند اما باکیفیت تر نیستند. پرزهای مصنوعی غلتک معمولا ریزش دارند و هنگام اجرای رنگ به سطح کار می چسبند و نتیجه کار را خراب می کنند. این نوع غلتک ها بیشتر مناسب رنگ های روغنی هستند. اما در نظر داشته باشید که دور انداختن این نوع غلتک ها بعد از استفاده راحت تر از تمیز کردن آن ها و استفاده مجدد است.

غلتک های با پرزطبیعی معمولا از جنس پوست گوسفند و پشم تهیه می شوند. اگرچه از نظر قیمت گران تر هستند، اما سطح نهایی تمیز و دلچسب می شود. علاوه بر این، در مقایسه با غلتک های مصنوعی، غلتک های طبیعی رنگ بیشتری در خود نگه می‌دارند و رنگ کمتری از آنها شره می کند یا به اطراف پخش می شود.

 

سینی غلتک

بعد از اینکه دانستیم چه غلطکی مناسب چه رنگی است نوبت به نحوه استفاده از غلتک نقاشی می رسد. برای اینکه غلتک نقاشی را به رنگ آغشته کنیم بهتر است از سینی غلتک استفاده کنیم. سینی غلتک علاوه بر راحتی و تسریع کار باعث می‌شود در مصرف رنگ صرفه جویی شود. سینی غلتک نیز اندازه های متفاوتی دارد. سینی غلتک باید حداقل به اندازه عرض رول غلتک باشد. سایز بزرگ آن برای تمامی غلتک ها قابل استفاده است.

سینی غلتک دارای قسمتی کاسه مانند و گود است که برای نگهداری رنگ تعبیه شده است. قسمت دیگر سینی غلتک شامل سطحی با فرورفتگی ها و برجستگی هایی شبکه مانند است که برای خارج کردن رنگ اضافه از غلتک استفاده می شود. روش آغشته کردن غلتک به رنگ به این صورت است که غلتک را در قسمت گود سینی که رنگ در آن ریخته شده چند بار می‌غلتانیم تا کل سطح رول غلتک آغشته به رنگ شود. سپس چندمرتبه غلتک را روی سطح مشبک حرکت می دهیم تا رنگ های اضافه از غلتک جدا شوند و به قسمت کاسه مانند سینی برگردند.

برای اینکه مجبور نباشید هر روز و پس از اتمام کار سینی غلتک را بشویید می توانید با استفاده از کیسه پلاستیک یا سلفون سینی را بپوشانید و بعد از اتمام کار آن را دور بیاندازید و روز بعد از سلفونی دیگر استفاده کنید.

 

مزایا و معایب غلتک نقاشی

استفاده از غلتک آسان است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. به همین جهت اکثر غیرحرفه ای ها استفاده زیادی از غلتک می‌کنند. به علاوه سرعت انجام پروژه را افزایش می دهد و سطح نهایی کار نیز یکنواخت و مطلوب می شود. با این حال معایبی نیز دارد.

برای سطوح ناهموار و یا کم عرض و باریک مثل چهارچوب های در و پنجره، کنج دیوارها، اسباب و وسایل، و نیز نقاطی که نیاز به ریزکاری و دقت دارند مثل گچ بری ها، غلتک کارایی ندارد. خیلی از حرفه ای ها نتیجه نهایی کار با غلتک را نمی پسندند و برای برخی رنگ های خاص قلم مو را برای اعمال لایه نهایی انتخاب می‌کنند چرا که شفافیت و زیبایی رنگ با قلم مو بیشتر می‌شود.

 

تمیز کردن غلتک

یک سطل آب گرم و کف صابون آماده کنید و غلطک را برای ۱۰ دقیقه داخل آن بگذارید. این کار باعث می شود رنگ های داخل پرزها شل شوند و هنگام شستشوی غلتک زیر شیرآب به راحتی جدا شوند. باید تمام رنگ پرزها پاک شود وگرنه باعث سفت شدن غلتک و بلااستفاده شدن آن می شود. بعد از شستن غلتک زیر شیرآب، آن را در معرض هوا قرار دهید تا کامل خشک شود. سپس پرزهای آن را با کف دست پوش دهید تا پرزها به هم نچسبند. با خیال راحت غلتک را برای پروژه های بعدی آماده نگه دارید.

تمیز کردن غلتک های آغشته به رنگ پلاستیک آسان است و نیاز به ترفند خاصی ندارد. اما در مورد رنگ اکریلیک، به دلیل ترکیبات خاص این نوع رنگ ها ممکن است بعد از شستن غلتک باز هم باعث سفت شدن غلتک و بی استفاده شدن آن شود. برای جلوگیری از این موضوع کافی است بعد از شستن غلتک با آب با تکان دادن شدید غلتک و کشیدن آن روی سطوح خشک مثل روزنامه باطله، آب داخل پرزهای آن را کامل تخلیه کنید و بگذارید تا در معرض هوا خشک شود.

نکته: اگر در حین کار می خواهید برای مدت کوتاهی دست از کار بکشید، غلطک را داخل سینی رنگ بگذارید و روی آن را بپوشانید. هوا باعث خشک شدن رنگ می شود و خشک شدن رنگ روی غلتک باعث می شود غلطک کارایی خود را از دست بدهد و دیگر کارایی نداشته باشد.

 

قلم مو و انواع آن

قلم مو یک نوع برس است که برای رنگ آمیزی سطوح استفاده می شود. هر قلم مو از یک دسته موهای باریک تشکیل شده که با یک بست به هم متصل شده اند و این بست به یک دسته متصل است. موهای یک قلم مو ممکن است از موی طبیعی حیوانات یا از الیاف مصنوعی باشد. بستی که مو‌ها داخل آن قرار میگیرند نیز از جنس فلز و دسته‌ها  معمولا از چوب یا پلاستیک ساخته شده اند. اگرچه امروزه ابزارهای دیگری مثل غلتک‌های نقاشی تا حدودی جای قلم مو را گرفته اما هنوز هم این وسیله به طور عمده در نقاشی مورد استفاده قرار میگیرد و همچنان برای کارهای ظریف و با دقت و نقاشی گوشه‌ و کنارها و جاهایی که نیاز به دقت بیشتری باشد، هیچ وسیله‌ای جای قلم مو را نمی گیرد.

جنس موی قلم مو‌ها با هم متفاوت است. هر چه جنس این مو بهتر باشد، رنگ بیشتری نگه میدارد، رنگ را نرم‌تر پخش میکند که باعث می شود اثر رگه‌های قلم مو باقی نماند، و همچنین مانع پاشیده شدن رنگ می گردد. قلم موی خوب موهای پری دارد که این موها تا حدودی حالت ارتجاعی دارند و به راحتی همر از قلم جدا نمی شوند. همچنین قلم مو‌های با کیفیت حالت مخروطی دارند و موهای آن‌ها در نزدیکی دسته ضخیم‌تر از نوک قلم است، بر خلاف قلم موهای ارزان قیمت که  ضخامت موی آن ها از دسته تا نوک ثابت است. داشتن موهایی با اندازه‌های مختلف نیز به جذب بیشتر رنگ کمک کرده و از ویژگی یک قلم موی خوب به شمار می‌آید.

مدل‌هایی که از موی طبیعی حیوانات ساخته می شوند گران‌تر هستند. این جنس مو مناسب نقاشی وارنیش، رنگ پلی‌اورتان، رنگ آلکیدی و دیگر رنگ‌های برپایه روغن است و مقدار زیادی رنگ را جذب می‌کند. ولیکن خاصیت موی طبیعی قلم مو این است که کاملا منظم نیست و تا حدی درهم رفته است. نوک این نوع قلم موها ریش ریش است که باعث میشود پس از رنگ یک سطح تمیز و بدون خط به وجود بیاید. ویژگی جذب بالا در این نوع قلم باعث می شود برای استفاده در رنگ‌های بر پایه آب مناسب نباشد و استفاده از‌ آن باعث از شکل افتادن و شل شدن موهای قلم مو می‌شود.

مو‌های از جنس الیاف مصنوعی را می‌توان برای همه رنگ‌ها استفاده کرد اما بیش ازهمه برای نقاشی اکریلیک، رنگ لاتکس و دیگر رنگ‌های با پایه آب مناسب هستند. قلم مو با موی مصنوعی، مقدار زیادی آب به خود جذب نمی‌کند و همین امر موجب می شود داخل رنگ جای موهای برس باقی نماند و رنگ باصطلاح شره نکند و همچنین سطح رنگ شده، زودتر خشک می شود. بهترین جنس برای الیاف مصنوعی، نایلون و پلی استر است .

قلم مو‌های نقاشی در انواع مختلفی ساخته می شوند و هر کدام مناسب یک نوع استفاده هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک قلم مو، عرض و طول موها و اندازه کلی آن است. اندازه قلم مو را بر اساس سطحی که قرار است روی آن کار بشود و میزان جزئیاتی که باید اجرا بشوند، مشخص می کنند. توصیه کلی آن است که عرض قلم مو مقداری کوچک‌تر از عرض سطح مورد نظر برای نقاشی باشد. برس‌های عریض‌تر برای سطوح بزرگ و کم جزئیات (مثل نقاشی یک دیوار معمولی) استفاده می شود و در مقابل برس‌های کوچک برای سطوح کم عرض و اجرای طرح‌های ظریف کاربرد دارد. در واقع میتوان گفت برس‌های با ضخامت ۲.۵ سانتی متر برای چارچوب پنجره و نزدیک شیشه، با ضخامت ۵ سانتی متر برای چارچوب درها، ضخامت ۷.۵ سانتی متر برای رنگ آمیزی درب، و برس‌های با عرض بیش از۱۰ سانتی متر برای رنگ آمیزی دیوار و سقف استفاده می شوند.

قلم مو‌های مختلف از نظرشکل نیز با هم تفاوت دارند. برس‌هایی که نوکی با سطح صاف دارند برای سطوح مستقیم و جاهایی که تداخل با دیگر سطوح وجود ندارد، استفاده می شوند. مدل‌هایی که موهای زاویه دار دارند برای گوشه‌های دیوار و جاهایی مثل چارچوب‌ها استفاده می شوند. این مدل‌ها معمولا رشته موهای کمتری نسبت به نوع دیگر دارند. قلم سر خم هم یکی دیگر از انواع قلم مو است که دسته بلندی دارد و از آن برای فضاهایی استفاده می شود که دسترسی به آن‌ها سخت است و با قلم معمولی نمیتوان آن را رنگ زد. قلم‌های دسته کوتاه نوعی یکی دیگر از قلم مو است که برای فضا‌های بسته و تنگ استفاده می شود.

جمع بندی

در این مطلب خواندیم که چه غلتکی مناسب چه رنگی است . انواع غلتک های نقاشی از نظر اندازه رول و جنس پرزها را مرور کردیم و با مزایا و معایب آن آشنا شدیم. با شناخت بهتر غلتک ها می توانیم هنگام خرید انتخاب درست تری داشته باشیم. نکته آخر اینکه هزینه کردن برای غلتک نقاشی باکیفیت ارزش آن را دارد، چراکه می توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید. ولی غلتک های ارزان و بی کیفیت یکبارمصرف هستند. همچنین با انواع قلم مو و کاربردهای آن نیز آشنا گردیده و علیرغم اینکه دربسیاری از موارد بسهولت میتوان از غلتک استفاده کرد ولیکن درمواردی خاص نیز تنها قلم مو کارآیی لازم را داشته و برای گوشه ها و نقاطی که عدم دسترسی وجود دارد، مناسب تر می باشد. قلم مو براساس جنس موی آن به دو دسته الیاف طبیعی و مصنوعی دسته بندی گردید وبلحاظ کاربردی ، ابعاد وضخامت نیز انواع مختلفی از قلم  مو وجود دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *