چگونه می توان لکه های رنگ را از روی چوب پاک نمود

رنگ بتونه دار
رنگ بتونه دار
April 29, 2020
type_of_paint
چگونه بهترین نوع رنگ را برای خانه خود انتخاب کنیم
May 11, 2020
Show all

چگونه می توان لکه های رنگ را از روی چوب پاک نمود

روش ها ی متعددی برای از بین بردن رنگ از روی چوب، وجود دارد. بطور معمول لکه های کوچک حاصل از رنگ را می توان بدون زحمت زیادی از بین برد .اما برای از بین بردن لکه های بزرگ رنگ، شما به حرارت، اعمال فشار و حتی گاهی به مواد شیمیائی نیاز خواهید داشت که درادامه نحوه بکارگیری هریک از این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

مورد اول- پاک کردن لکه های کوچک رنگ

لکه های تازه و بجا مانده از رنگ لاتکس برروی چوب را می توانید با آب پاک کنید . این لکه ها را می توانیم با دستمالی نرم و مرطوب، برطرف نمائیم.

 • ابتدا یک پارچه نرم وتمیز ر ا درآب گرم خیس کنید. آب اضافی پارچه را بگیرید تا سایر قسمت های چوب را خیس نکند و پارچه را بافشار روی لکه ها بمالید. بخاطر بسپارید که برای پاک کردن تمامی لکه های رنگ شاید نیاز باشد که چندین باردستمال خود را خیس نمائید. پس از پاک شدن لکه ها نیز باید رطوبت سطح چوب را با دستمالی تمیز دیگری خشک کنید.

1-waterRemover

درصورت پاک نشدن لکه های رنگ لاتکس با آب، از الکل اتیلیک یا اتانول استفاده کنید. ممکن است که لکه های رنگ لاتکس بر روی چوب را نتوان بخوبی و با آب پاک نمود، دراینصورت میبایستی بجای آب از الکل اتیلیک استفاده کرد.

 • روی یک دستمال تمیز، باندازه ای الکل بریزید که فقط مرطوب شود . حال پارچه آغشته به الکل را برروی لکه های رنگ لاتکس بمالید ودرصورت نیاز دستمال را شسته ومجدد به الکل آغشته نمائید وروی لکه ها بمالید واین کار را تا پاک شدن همه لکه ها ادامه دهید . پس از پاک شدن لکه ها، سطح چوب را با یک دستمال تمیز، خشک کنید.

اتاethanol

لکه های تازه و بجا مانده از رنگ روغن، بهتر است با یک حلال شیمیائی مانند تینر پاک شوند. این لکه ها با آب پاک نشده بلکه بواسطه آب، بیشتر جذب چوب خواهند گردید. بنابراین میبایستی با یک پارچه آغشته به تینر آن ها را تمیز کرد.

 • بجای غوطه ورساختن همه دستمال، فقط قسمتی از دستمال را که می خواهید با آن لکه را پاک کنید، به تینرآغشته نمائید. دستمال مذکور را برروی لکه ها با فشاربمالید و این کار را آنقدر ادامه دهید تا تمامی لکه های رنگ روغنی از روی چوب پاک شوند. و درخاتمه تیز با یک دستمال تمیز، این محل را خشک کنید.

tiner

لکه های رنگ خشک شده برروی چوب را با روغن بزرک جوشانده پاک کنید. لکه های خشک شده رنگ را به این روغن آغشته کرده ، مدتی بخیسانید وسپس با فشار پارچه، لکه های بجا مانده  را پاک کنید.

 • ابتدا یک دستمال را در روغن بزرک، غوطه ورسازید. سپس پارچه آغشته به روغن را بر روی لکه های رنگ خشک شده فشارداده وبمدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید و اجازه دهید که روغن به داخل رنگ نفوذ کند. آنگاه دستمال را روی لکه ها چندین باربا فشار بمالید تا لکه ها پاک شوند. ودر خاتمه محل فوق  را بایک دستمال تمیز دیکر خشک نمائید.

BazrakOil

درصورت لزوم برای برداشتن لکه های رنگ خشک شده، از چاقوی بتونه کاری یا کاردک استفاده نمائید.

 • اگرچنانچه با روغن بزرک  هم نتوانستید لکه های رنگ خشک شده را پاک کنید، می توانید از کاردک استفاده کرده و با احتیاط لکه های خشک شده رنگ را از روی چوب بردارید.

Kardak

آثاربجا مانده از لکه ها را با روغن بزرک تمیز کنید. هرمقدار از رنگی که بر روی چوب باقی مانده است را می توانید با خمیری از روغن بزرک و پودرسنگ بخوبی پاک کنید.

 • مقداری از روغن بزرک  را با اندکی پودر سنگ، در یک ظرف یکبار مصرف ترکیب کنید تا خمیرسفتی ساخته شود. برای مخلوط نمودن این ترکیب شما می توانید از چنگال چوبی یکبار مصرف نیز استفاده کنید. مقداری از خمیر را روی یک دستمال تمیز بمالید و آن را در امتداد ذرات بجا مانده رنگ با فشار بمالید. درخاتمه محل فوق را با یک دستمال تمیز، پاک کنید.

LinsedOil

 

 

مورد دوم- پاک کردن لکه رنگ به کمک حرارت

وسیله حرارتی(سشوار) را نزدیک سطح چوب نگه دارید. بعد از روشن کردن وسیله حرارتی، آن را حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتری سطح چوبی که رنگی شده، قراردهید.

 • از یک وسیله حرارتی برقی مانند سشوار و یا یک پاک کننده رنگ برقی استفاده نمائید. البته یک دمنده حرارتی هم می تواند گرمای مورد نیاز برای پاک کردن لکه رنگ را تأمین نماید ولیکن احتمال آتش گرفتن چوب نیز وجود دارد و از این بابت توصیه نمی گردد. هنگام کار با این وسایل بهتر است که از دستکش و عینک محافظ استفاده نمائید. اجازه ندهید که وسیله حرارتی درتماس مستقیم با چوب  و یا به فاصله نزدیکی از آن، قرار بگیرد. زیرا این کار ممکن است موجب  ایجاد علائم سوختگی بر روی چوب و یاموجب  آتش گرفتن آن شود.

2-1

وسیله حرارتی را باید به آرامی روی سطح چوب حرکت دهید. روی آن قسمت ازچوب که لکه رنگ دارد را با حرکت دادن سشوار بانجام رسانید تا موجب عبور یکنواخت حرارت در همه جوانب کار گردد. وسعی کنید که بدون توقف ودرجهات مختلف، از راست به چپ و از بالا به پائین عمل حرارت دادن را ادامه دهید.

 • اما اجازه ندهید که وسیله حرارتی به مدتی طولانی دریک نقطه بماند . این کار موجب بجا ماندن آثار سوختگی بر روی چوب و یا آتش گرفتن آن می شود.

2-2

پلیسه یا چروکیدگی رنگ را برطرف کنید. به هنگام حرارت دادن، هرزمان که لایه های رنگ حباب زد یا بحالت چروکیدگی درآمد ، بلافاصله آن را با یک کاردک بتراشید.

 • حتی الامکان، با یک دست خود سشوار را نگه داشته و به حرارت دادن به لکه رنگ را قطع نکنید و با دست دیگرسعی کنید که لکه رنگ را از روی چوب جدا کنید. اگرچنانچه انجام همزمان این دو کار برای شما دشوار است، سشوار را دفعتا” روشن و خاموش کرده و بلافاصله رنگ حرارت دیده را از روی چوب بتراشید.

2-3

هرزمان که آتش شعله ورشد، آرامش خود را حفظ کنید. حتی اگر امکان آتش گرفتن چوب هم وجود داشته باشد، دراثر برخورد حرارت به رنگ ، احتمال دارد که محل مورد نظر شعله ور شود اما تا زمانی که خونسردی خود را حفظ کنید میتوانید با خیال راحت، این آتش کوچک را کنترل کرده و از بین ببرید.

 • شعله های کوچک را بطور معمول می توان با قسمت صاف کاردک مهارکرده و خاموش نمود. به هنگام کار بهتراست که یک سطل آب در نزدیکی خود داشته باشید . اگر آتش شعله ور گردید و نتوانستید که آن را با کاردک خاموش کنید ، بسرعت برروی آتش آب بریزید تا خاموش گردد.

2-4

 

 

مورد سوم حذف رنگ با سابیدن محکم پارچه بر روی لکه

ازخودمحافظت کنید. صرف نظر از روش سنباده زنی که بکار می برید، بهتر است که با پوشیدن عینک ایمنی و ماسک صورت به هنگام سنباده زدن، خود را در مقابل براده های رنگ وچوب محافظت کنید.

3-1

درصورت امکان، روی لکه رنگ را با سنباده دستی بزنید. وقتی که می خواهید لکه رنگ را از روی یک ترک یا از روی شکاف یک قطعه ظریف و کوچک چوبی جدا کنید، بهتراست که با دست آن را سنباده بزنید.

 • سنباده های مکانیکی از نیروی زیادی برای سائیذن استفاده می کنند و می توانند به قطعات ظریف چوبی صدمه بزنند. علاوه بر آن، کارکردن با این وسیله دریک فضای کوچک وبسته، دشوار است. از کاغذ سنباده تخت و درشت استفاده کنید چون حفره(مش) سایر انواع سنباده ها، با براده های چوب و رنگ بسرعت مسدود می شوند. کاغذ سنباده را درجهت دانه بندی چوب، نه درجهت مخالف دانه بندی، حرکت دهید. هرزمان به لایه ای از رنگ رسیدید که می توانستید نقش چوب را تشخیص دهید، از دانه بندی متوسط سنباده استفاده کنید. و هرزمان که تنها لکه های ناچیزی از رنگ بر روی چوب باقی مانده بود، از دانه بندی ریز سنباده استفاده کنید.

3-2

برای ازبین بردن لکه های بزرگ رنگ برروی چوب، از سنباده مکانیکی استفاده کنید. برای نواحی بزرگتری از چوب که رنگی شده است، مانند تکه های بزرگ مبلمان چوبی، صندوق یا قفسه چوبی و یا یک تکه چوب بزرگ، بهتر است برای صرفه جوئی در وقت خود ، یک سنباده مکانیکی را بکاربگیرید.

 • ازمیان سنباده مکانیکی نوع دستی ویا نوع قدرتی، میبایستی یکی را انتخاب کنید. نوع دستی آن بخاطر ملایمت بیشتر، چون به اختیارخود می توانید چوب زیر رنگ را محافظت کنید، گزینه مناسب تری است. اما نوع قدرتی خیلی سریع کار می کند، پس می تواند گزینه مناسبی برای قطعات چوبی بزرگ باشد. سنباده های نواری، دیسکی و استوانه ای می توانند برای نوع قدرتی گزینه های مناسبی باشند. کاغذ سنباده درشت و پوشش باز برای نوع دستی مناسب است که دیرتراز براده رنگ وچوب مسدود می شود. اگردر جهت دانه بندی چوب سنباده بزنید، سطح چوب محافظت گردیده و کمتر آسیب می بیند. برای لکه های خیلی کوچکی از رنگ که برروی چوب باقی مانده است، درصورت تمایل می توانید از سنباده دانه ریز استفاده کنید.

3-3

 

 

مورد چهارم حذف لکه رنگ با استفاده از مواد شیمیائی(نواررنگ)

نوار رنگ درست ومناسبی را انتخاب کنید. به برچسب نوار رنگ دقت کنید تا با آن نوع از رنگی که می خواهید پاک کنید، مطابقت داشته باشد. همچنین شما میتوانید نوار رنگ را بصورت خمیری ویا بصورت مایع انتخاب کنید.

 • مواد شیمیائی مایع، بطور معمول بصورت اسپری استفاده می شوند و برای پاک کردن روکش ها یا چند لایه پوشش از رنگ، قابل استفاده می باشند. خمیرهای شیمیائی با استفاده از قلم مو بکار می روند و به داخل لایه های رنگ نفوذ می کنند. اگر نیاز بود که ۱۰ یا بیش از ۱۰ لایه رنگ را پاک کنید، بهترین گزینه شما خمیرهای شیمیائی می باشند. لازم است که قبل از استفاده از خمیرها، بروشورمربوط به آن ها را بخوبی مطالعه کنید. با اینکه روش استفاده از نوارهای شیمیائی یکسان است، اما جزئیات مهمی دارند که کاربرد آن ها را متمایز می سازد. همیشه به دستورالعمل هایی که به همراه نوارشیمیائی وجود دارد باید دقت کنید.

4-1

تعدادکمی از نوارهای شیمیائی را در یک قوطی فلزی و دهانه گشاد بریزید. ریختن حجم کمتری از نوار درداخل یک قوطی کوچک، می تواند استفاده از پاک کننده رنگ را تسهیل نماید.

 • درصورت امکان بهتر است که از یک قوطی  با درپوش پلاستیکی قابل اطمینان استفاده کنید.

4-2

نوار رنگ را با قلم موی نقاشی رنگ کنید. از یک قلم موی نقاشی تخت و پهن استفاده کنید تا بتوانید مواد شیمیائی را بصورتی ضخیم و یکنواخت بر روی سطح چوبی که لکه رنگی دارد، بمالید.

 • قلم مو را روی نوار رنگ در یک راستا حرکت دهید. قلم مو را فراتر از محدود ه ای که لکه رنگ قرار دارد، حرکت ندهید.

4-3

بصورتی مستمر بر روی نوار رنگ، اسپری کنید. اگر از نواررنگ آئروسل استفاده می کنید، نازل بطری را باندازه ۱۰ سانتیمتر از سطح چوبی که لکه رنگ دارد، فاصله دهید و مواد شیمیائی را بصورت یک لایه یکنواخت و ضخیم برروی چوب  اسپری کنید.

 • مواد شیمیائی یک لایه فوم وچسبنده ایجاد می کنند.

4-4

بگذارید تا زمانی که امکان دارد، مواد شیمیائی بر روی نوار باقی بمانند. بطور معمول حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه میبایستی برطرف کننده شیمیائی رنگ بر روی سطح چوب بماند، اما زمان دقیق آن ، شاید درمواردی متفاوت باشد.

 • درها و پنجره های اتاق را باز نگه دارید تا از استنشاق احتمالی گازهای مضر مواد شیمیائی، جلوگیری نمائید.

4-5

رنگ را امتحان کنید. تیغه کاردک را بر روی لکه رنگ بحالت چرخشی حرکت دهید . اگر لایه رنگ شکسته شد بدین معناست که مواد شیمیائی عمل کرده و رنگ پاک می شود.

 • مطمئن شوید که تیغه کاردک شما نسبت به اثرات احتمالی مواد شیمیائی بر روی آن، مقاوم است.

4-6

لکه رنگ را با یک کاردک فلزی بتراشید. بکمک کاردک نقاشی ، لایه زیرین رنگ را از پوسته چوب جدا کنید.

 • سعی کنید با چند حرکت اولیه کاردک، رنگ را از روی چوب جدا کنید. دریک امتداد و در یک جهت، کاردک را به حرکت درآورید.

4-7

روی سطح چوب را با سیم ظرفشوئی پاک کنید. اگر باز هم اثراتی از رنگ بر روی چوب باقی مانده است، سیم ظرفشوئی را به مقدار کمی از حلال رنگ آغشته نموده وتا زمانی که لکه رنگ کاملا” پاک نگردیده، مرتب سیم ظرفشوئی را برروی لکه بمالید.

 • البته پارچه های کهنه و یا پد های شستشوی زبر نیز همانند سیم ظرفشوئی عمل خواهند نمود.

4-8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *