بهترین نوع رنگ برای آشپزخانه

type_of_paint
چگونه بهترین نوع رنگ را برای خانه خود انتخاب کنیم
May 11, 2020
kitchen_main
انواع کابینت آشپزخانه و رنگ مناسب برای آن
May 13, 2020
Show all

بهترین نوع رنگ برای آشپزخانه

kitchen-main

اگر دوست دارید که خیلی سریع محیط آشپرخانه خود را تغییر دهید، بهترین راهکار آن است که رنگ جدیدی برای آن درنظر بگیرید.  آشپزخانه بواسطه استفاده دائمی و سرویس مداومی که به اعضای خانه می دهد، بنوعی قلب خانه محسوب می گردد. و همیشه بر روی دیوارها و سقف آن آثار لکه های حاصل از مواد سرخ کردنی و دود مواد غذایی سوخته مشهود است که همین امر می تواند ظاهر آشپزخانه را ناخوشایند و کسل کننده نماید. اما شما با انتخاب یک شید رنگی جدید و بادوام، علیرغم دشواری های این فضای شلوغ از خانه، میتوانید آشپرخانه خود را دوباره زنده کنید. و باید بخاطر داشته باشید که با توجه به رطوبت و دوده های حاصل از پخت وپز میبایستی که  نوع مناسبی از رنگ را برای آشپرخانه خود انتخاب نمائید.

kitchen2

 

رنگ لاتکس یا رنگ روغنی؟

اولین موردی که در جستجوی خود باید در نظر بگیرید، نوع رنگ و انتخاب میان رنگ لاتکس یا رنگ روغنی است . آشپزخانه محیطی است که شما بطور مستمر در حال شستشو و نظافت آن هستید و احتمال دارد که بلحاظ ویژگی سهولت در شستشو و ماندگاری بیشتر، اولین انتخاب شما،  رنگ روغنی باشد. اما در مقایسه، رنگ لاتکس بمیزان قابل توجهی فاقد ترکیبات آلی فرار(VOCs) است و قابلیت شستشوی خود را نیز اخیرا” به اثبات رسانیده است.

هرچند که برای سطوحی با رنگ روغنی دیگر نباید نگران خراشیده شدن، از دست دادن جلای رنگ  و یا حتی نظافت لکه ها از روی دیوار باشید و نتیجه کار نیز سطحی صاف و یکنواخت است ولیکن  برای خشک شدن رنگ روغنی باید وقت زیادی را صرف نمود و پروسه رنگ آمیزی نیز به درازا خواهد کشید. ضمن اینکه رنگ های روغنی بواسطه حجم بالایی که از ترکیبات آلی فرار دارند، دارای بویی نامطبوع و ناسالم هستند و شما برای حفظ سلامتی خود ناچار به استفاده از تهویه هوا و دفغ بوی رنگ می باشید. همچنین برای تمیزکردن لکه رنگ روغن و یا شستن قلم مو و غلطک، باید از حلال های شیمیائی و یا تینر استفاده نمائید. نکته دیگری که باید درنظر داشت آنکه بواسطه رزین های موجود در رنگ روغنی، بحصوص درمناطق کم نور (مثل داخل کمدها و کابینت ها ) و یا درمعرض گازهای حاصل از آمونیاک، این سطوح مستعد به زرد شدن می باشند. بنابراین اگر آشپرخانه شما از نور کافی (طبیعی یا مصنوعی) برخوردارنیست و اگر بطور مرتب از محصولات تمیز کننده مبتنی بر آمونیاک استفاده می کنید، رنگ روغنی نمی تواند گزینه مناسبی برای انتخاب شما باشد. و در جمع بندی، رنگ روغنی بدلیل معایبی که ذکر گردید و داشتن پروسه ای طولانی مدت، ارزش به امتحان این همه مشکلات را نخواهد داشت.

ولیکن رنگ لاتکس بمیزان بسیار کمتری از ترکیبات آلی فرار را درخود داشته و شما می توانید بدون نگرانی از استنشاق بویی نامطبوع و ناسالم و با خیالی آسوده به پخت و پز پرداخته و براحتی تنفس کنید. واین از بزرگترین دلایلی است که می توان رنگ لاتکس را بعنوان گزینه انتخابی رنگ آشپزخانه درنظر گرفت. بطوریکه به هنگام رنگ آمیزی و هفته ها پس از آن نیز، قدردان این مزیت از رنگ لاتکس خواهید بود. رنگ لاتکس خیلی سریعتر خشک می شود و اغلب آن ها حدود یک ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند و حدود دو تا چهارساعت پس از خشک شدن نیز آماده لایه بعدی رنگ آمیزی می گردند و این بدان معناست که شما با سرعت بمراتب بیشتری می توانید پروسه زنگ آمیزی خود را باتمام رسانید.البته بخاطر بسپارید که برای رنگ روغنی حدود یکماه ولی برای رنگ لاتکس حدود یک هفته طول می کشد تا پروسه رنگ آمیزی باتمام رسد!!!!

زمانیکه صحبت از ماندگاری رنگ و سهولت شستشوی آن به میان آید، رنگ لاتکس دارای انواع مختلفی خواهد بود. عاملی که موجب انعطاف پذیری رنگ روغنی می گردد، وجود پلیمرها در فرمول ساخت آن است که  همین عامل است که موجب افزایش مقاومت رنگ در مقابل ترک خوردگی و یا خراشید شدن سطوح می گردد. اما بر روی سطوحی با رنگ لاتکس مبتنی بر آب، لکه های ناشی از سائیدگی بواسطه تمیزکردن و نیز خراشیدگی مشهود می گرد که خود می تواند مشکلی برای رنگ آشپزخانه محسوب گردد . زیرا سطوج دیوار آشپزخانه مدام در معرض کثیف شدن است و نیازمند به شستشو می باشد. در سال های اخیر، برای رفع  این مشکل، بسیاری از تولید کنندگان رنگ لاتکس را با کیفیت  “قابل شستشو” ارائه می دهند . و قابل ذکر است که این نوع از رنگ لاتکس، بادوام تر است و می توان بدون نگزانی از خراشیدگی یا لکه شدن، سطوح را پاک نمود.

نتیجه: بطورخلاصه، به هنگام تصمیم گیری در انتخاب نوع رنگ، میبایستی تمامی نکات مثبت و منفی رنگ های روغنی و لاتکس را برای رنگ آمیزی آشپزخانه درنظر داشت. و اگرچه که هرنوع از این دو رنگ، مزایای خود را دربردارند، اما به جهت کم بودن سطح ترکیبات مواد آلی فرار(VOCs) و همچنین کیفیت اخیر و قابل شستشو بودن که خود موجب افزایش میزان ماندگاری رنگ نیز می گردد، رنگ لاتکس است که بهترین گزینه برای رنگ آشپزخانه شما محسوب می گردد.

 

بهترین پرداخت رنگ در دیوار های آشپزخانه

پرداخت رنگ به معنای میزان درخشندگی رنگی است که در مرحله پایانی رنگ آمیزی بکار می بریم. و ازنظر فنی به معنای میزان نوری  است که از سطح رنگ آمیزی شده منعکس می گردد، و در زندگی روزمره باید در نظر داشته باشید که دوست دارید دیوارهای آشپزخانه شما چه میزان درخشندگی داشته باشند.

 

پرداخت رنگ برای افراد مبتدی: نیمه براق

اگر قصد دارید که خودتان آشپزخانه را رنگ کنید، نیمه براق بهترین پرداخت نهائی برای رنگ آشپزخانه شماست که درادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. آشپزخانه یک محیط مرطوب است زیرا با  بخار حاصل از بختن سبزیجات، شستن ظرف ها و نظافت دائمی پیشخوان همیشه مقدار زیادی رطوبت در این محیط بوجود می آید. رنگ های نیمه براق، نورکمتری منعکس می کنند و بدلیل رطوبتی که روی سطوح رنگ شده می نشیند، میزان درخشندگی آن ها نیز به حداقل می رسد. و سطوح کم براق مانند انواع رنگ مات یا ساتن، به احتمال زیاد از رطوبت موجود در فضا، لکه دار بنظر می رسند.

علاوه براین، رنگ های نیمه براق بطور معمول در مقابل فشار ناشی از تمیزکاری مقاوم هستند. سطوح هموار، لکه ها را بیشتر نشان می دهند و یک مالش سریع می تواند از میزان رنگ روی دیوار کاسته و یا حتی موجب سایش دیوار گردد. از طرفی دیگر، سطوحی با رنگ نیمه براق حجم بیشتری از رزین را درمقایسه با رنگدانه درخود دارند  که همین موجب افزایش میزان درخشندگی و بازتاب نور از این سطوح می گردد. با این حال، این واقعیت نیز وجود دارد که رنگ نیمه براق درخشندگی بیشتری را یه دیوارهای رنگ شده شما خواهد بخشید.

 

پرداخت رنگ برای حرفه ای ها: تمام براق

اگرنمی دانید که آیا رنگ براق برای آشپرخانه مناسب است یا نیمه براق، شاید جواب رنگ براق باشد. رنگ های براق باندازه نیمه براق، دارای درخشندگی و قابلیت شستشو میباشند ولیکن با این تفاوت که معایب دیوار را نیز نشان می دهند. نوع تمام براق همه تورفتگی های دیوار، اشتباهاتی که در زیرسازی آن وجود دارد و  روش های کاربردی ضعیف را بر روی دیوار بوضوح نشان میدهد.

بنابراین اگر می خواهید دیوار آشپرخانه ای با درخشندگی جذاب و سطحی قابل شستشو داشته باشید، باید مطمئن شوید که از ابتدای کار همه موارد فوق بدرستی انجام شده باشند و بهتر است که بدین منظور، یک نقاش حرفه ای را استخدام کنید. و اگرچنانچه می دانید که دیوار شما دارای نواقصی است، بهتراست کلا” این گزینه را فراموش کنید.

 

بهترین رنگ برای سقف آشپزخانه

از آنجائی که سقف خیلی دیده نمی شود، بطورمعمول آن را با یک رنگ ارزان قیمت، سریع و مات پوشش می دهند. اما این بهترین گزینه نمی باشد و به دودلیل بهتر است که نوع رنگ آمیزی سقف را با دیوارهای داخلی آشپرخانه هماهنگ کنید.

رنگ مات در سقف آشپزخانه، رطوبت و لکه ها را بوضوح نشان می دهد. برخی از اوقات یک آشپرخانه می تواند بر اثر افزایش رطوب، یک اتاق مرطوب شود و با افزایش میزان بخار، ممکن است چگالی رطوبت در سقف افزایش یافته و اگررنگ مات بکاربرده باشید، لکه های رطوبت دیده خواهند شد و به همین علت میبایستی بجای رنگ مات از رنگ نیمه براق یا براق برای سقف آشپزخانه استفاده شود تا رطوبت و لکه ها را پنهان نماید. و اگرچنانچه به هنگام آشپزی فاجعه ای رخ دهد( پاشیدن سس اسپاگتی یا مرغ بوقلمون دودی) تمیز کردن سقف بسهولت بیشتری بانجام می رسد و لکه ها را نیز می توان براحتی شست و از بین برد.

به آشپزخانه خود زیبایی ببخشید و برای دیوارهای داخلی آشپزخانه نیز از رنگ نیمه براق یا براق استفاده کنید. و بدین لحاظ زمانیکه بالای دیوار را نگاه می کنید، سقف نور را درتضاد با دیواره ها، منعکس نخواهد ساخت. علاوه براینکه، یک سقف آشپزخانه نیمه براق یا براق، نور بیشتری را منعکس ساخته و فضای آشپرخانه نیز روشن تر می شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *