ویژگی های رنگ لاتکس درمقابل رنگ روغنی

Shellac (یک بتونه طبیعی)
April 22, 2020
بتونه برای نقاشی
بتونه چیست؟
April 22, 2020
Show all

ویژگی های رنگ لاتکس درمقابل رنگ روغنی

رنگ روغنی- لاتکس

اگر هنوز نمی دانید که برای رنگ کردن کابینت های خود ازچه رنگی باید استفاده کنید، آیا از رنگ های روغنی که دیوارهای قدیمی مدرسه را پوشش میداد ویا از رنگهای با کیفیت لاتکس، کدامیک برای این کار بهتر است؟ پاسخ کوتاه آن است که رنگ لاتکس برای کابینت ها بهترین است. شاید از نظر شما، رنگ روغنی به جهت کاربرد آسان ، ماندگاری طولانی تر و سهولت در تمیزکردن گزینه مناسب تری برای رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه باشد، اما رنگ لاتکس بهترین گزینه محسوب می گردد زیرا درترکیبات شیمیائی خود، سطح پایین تری از ترکیبات آلی فرار ( VOCs ) دارد و سریعتر هم خشک می شود.

 رنگ های روغنی از بابت استحکام وانعطاف پذیری که دارند، شناخته شده اند. و به همین جهت هم  ممکن است اولین و بهترین گزینه رنگ  برای کابینت بشمار آیند. همچنین در رنگ آمیزی با رنگ روغنی، اگر درب کابینت را با دستان چسبناک یا چرب باز کنید ، می توانید بدون هیچ گونه نگرانی بلحاظ خرابی پوشش رنگ و یا لکه دارشدن ، آن را بسهولت تمیز کنید. با این حال ، رنگ های روغنی دارای معایبی نیز هستند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

یکی از معایب رنگ روغنی آن است که زمان نسبتا”  طولانی و درحدود ۱۶ ساعت طول می کشد که خشک شود. و این موضوع درجاهایی که هوا جریان ندارد (مانند داخل کابینت)، انتظار کشیدن برای خشک شدن رنگ ، واقعا می تواند مشکل ساز باشد. از این رو میبایستی روزها کابینت را خالی رها کرد تا رنگ داخل آن خشک شود، و این ممکن است مزاحمتی محسوب گرددکه همه پذیرای آن نباشند. درحالیکه رنگ لاتکس در فاصله دو تا چهار ساعت،  برای رنگ آمیزی لایه بعدی آماده است. و این بدان معناست که میتوان به راحتی و در یک روز،  عملیات رنگ کابینت را بانجام رسانید و وسایل آشپزخانه را هم در جای خود قرارداد.

با این حال ، دو دلیل عمده جهت استفاده از رنگ لاتکس برای کابینت های آشپزخانه، مربوط به سطح (VOCs) آن  و زردی رنگ است. رنگهای لاتکس مبتنی بر آب،  معمولا” با سطح کم یا بدون (VOCs) باشند، در دسترس  می باشند. اما رنگهای روغنی،  با سطوح بالاتری از (VOCs) ، دردسترس هستند. لذا با توجه به اینکه مواد غذایی و ادویه را در کابینت نگهداری می کنیم، استفاده از رنگی که دارای مقدار بیشتری از (VOCs)  باشد، ما را درانتخاب رنگ روغنی محدودترخواهد ساخت، علاوه براینکه بوی رنگ روغنی موجب سوزش چشم ، بینی و گلو ، حتی سرگیجه و خستگی می شود که مساله جدی برای سلامتی ما محسوب می گردد. ضمن اینکه سطوح پوشیده شده از رنگ روغنی می تواند به مرور زمان، رنگ زردی به خود بگیرد واین  باعث می شود که کابینت های آشپزخانه نیز بی رنگ و لعاب به نظر برسند. رنگ های روغنی مخصوصاً در شرایطی که نور هم کم باشد بیشتر مستعد زرد شدن هستند ، بنابراین اگر قصد داریدکه داخل کابینت های خود را نیز نقاشی کنید (سطح قفسه ها و قسمت داخلی درها) ، اثر زردشدگی رنگ را در داخل کابینت، سریع تر مشاهده خواهید نمود.

پیشرفت تکنولوژی در ساخت فرمول های رنگ مبتنی بر آب ، استفاده از رنگ لاتکس را برای کابینت های آشپزخانه تسهیل نموده است. هم اکنون بسیاری از رنگ های لاتکس ، با دوامی بیشتر و قابل شستشو تولید می شوند و می توانند در مقابل  رطوبت حاصل از شستشو، بخوبی مقاومت کنند. و این خود یک امر ضروری برای استفاده از رنگ لاتکس در آشپزخانه محسوب میگردد، پس باید به دنبال رنگی باشید که برای کابینت های شما “قابل شستشو” و” ضدخش” باشد.

فقط مطمئن شوید که در صورت نقاشی کابینت های چوبی ، قبل از استفاده از رنگ لاتکس ، سطح کابینت بخوبی آماده سازی شده باشد. هرچند که رنگ روغنی برروی سطح صاف ویا حتی بر روی سطوح چوبی بخوبی بکار می رود، اما رنگ لاتکس به احتمال زیاد دانه بندی سطوح را نشان خواهد داد. پس اگر می خواهید با رنگ لاتکس،  یک ظاهر صاف و یکنواخت داشته باشید ، باید زیرسازی مناسبی هم داشته باشید، تا پروژه رنگ آمیزی کابینت را با موفقیت بانجام رسانید.

چنانچه کابینت های آشپزخانه از قبل رنگ شده باشند (به جای اینکه چوب طبیعی باشد) ، پس دلیل موجه دیگری برای استفاده از رنگ لاتکس خواهید داشت. و اگر نمی دانید که چه نوع رنگی برای رنگ آمیزی آن ها استفاده شده است، رنگ لاتکس مبتنی بر آب ، ایمن ترین گزینه هستند ، زیرا رنگ روغنی ، رنگ لاتکس را  به خوبی پوشش نمی دهد، اما رنگ لاتکس می تواند به هر سطحی که با هر نوع رنگی پوشش داده شده باشد، بخوبی بچسبد.

رنگ  روغنی

امتیازات

 • درمقابل رطوبت و خراشیدگی مقاوم است

 • دانه بندی چوب را بخوبی پوشش می دهد

 • ماندگاری بیشتری دارد

معایب

 • سطح بالاتری از VOCsدارد

 • بخصوص در جایی که نورکم است، زردشدگی رنگ زودتر مشهود میگردد

 • هر لایه از رنگ، حدود شانزده ساعت طول می کشد تا خشک شود.

رنگ لاتکس

امتیازات

 • خیلی سریع خشک می شود

 • فرمول ساخت آن حاوی مقدار کم و یا بدون VOCs است

 • سطوحی که قبلاً با رنگ روغن یا لاتکس رنگ شده باشند را بخوبی پوشش می دهد

معایب

 • برخی فرمول های لاتکس، باندازه کافی بادوام نیستند

 • برای رسیدن به پوشش یکنواختی از رنگ، به آماده سازی بیشتری بر روی سطوح چوبی نیاز داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *