انتخاب رنگ مناسب و مراحل نقاشی آشپزخانه

kitchen_main
انواع کابینت آشپزخانه و رنگ مناسب برای آن
May 13, 2020
انواع غلتک و قلم مو برای نقاشی ساختمان
May 25, 2020
Show all

انتخاب رنگ مناسب و مراحل نقاشی آشپزخانه

نقاشی آشپزخانه ابزار لازم | شرکت ارغوان

اگر دوست دارید که خیلی سریع محیط آشپرخانه خود را تغییر دهید، بهترین راهکار آن است که رنگ جدیدی برای آن درنظر بگیرید.  آشپزخانه بواسطه استفاده دائمی و سرویس مداومی که به اعضای خانه می دهد، بنوعی قلب خانه محسوب می گردد. و همیشه بر روی دیوارها و سقف آن آثار لکه های حاصل از مواد سرخ کردنی و دود مواد غذایی سوخته مشهود است که همین امر می تواند ظاهر آشپزخانه را ناخوشایند و کسل کننده نماید. اما شما با انتخاب یک شید رنگی جدید و بادوام، علیرغم دشواری های این فضای شلوغ از خانه، میتوانید آشپرخانه خود را دوباره زنده کنید. و باید بخاطر داشته باشید که با توجه به رطوبت و دوده های حاصل از پخت وپز میبایستی که  نوع مناسبی از رنگ را برای آشپرخانه خود انتخاب نمائید. ویژگی اصلی رنگ آشپزخانه،  دوام و قابلیت شستشوی آن است. هرچند که درخشش رنگ حاصل از رنگ های روغنی برای فضای آشپزخانه زیبایی به همراه دارند و  قابل شستشو نیز می باشند، اما چون رنگ روغنی، نور را منعکس میکند، عیوب و ناصافی های سطح و آلودگی‌ها را نیز نمایان می سازد. رنگ‌های مات نیز گزینه مناسبی برای آشپزخانه نیستند چون شستشوی آن‌ها بسیار سخت است و ذرات رطوبت و چربی  نیز باعث لکه و یا رگه‌رگه شدن رنگ مات می‌شوند.

بهترین پرداخت رنگ در دیوار های آشپزخانه

پرداخت رنگ به معنای میزان درخشندگی رنگی است که در مرحله پایانی رنگ آمیزی بکار می بریم. و ازنظر فنی به معنای میزان نوری  است که از سطح رنگ آمیزی شده منعکس می گردد، و در زندگی روزمره باید در نظر داشته باشید که دوست دارید دیوارهای آشپزخانه شما چه میزان درخشندگی وجود داشته باشد.

پرداخت رنگ برای افراد مبتدی: نیمه براق

اگر قصد دارید که خودتان آشپزخانه را رنگ کنید، نیمه براق بهترین پرداخت نهائی برای رنگ آشپزخانه شماست که درادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. آشپزخانه یک محیط مرطوب است زیرا با  بخار حاصل از بختن سبزیجات، شستن ظرف ها و نظافت دائمی پیشخوان همیشه مقدار زیادی رطوبت در این محیط بوجود می آید. رنگ های نیمه براق، نورکمتری منعکس می کنند و بدلیل رطوبتی که روی سطوح رنگ شده می نشیند، میزان درخشندگی آن ها نیز به حداقل می رسد. و سطوح کم براق مانند انواع رنگ مات یا ساتن، به احتمال زیاد از رطوبت موجود در فضا، لکه دار بنظر می رسند.

علاوه براین، رنگ های نیمه براق بطور معمول در مقابل فشار ناشی از تمیزکاری مقاوم هستند. سطوح هموار، لکه ها را بیشتر نشان می دهند و یک مالش سریع می تواند از میزان رنگ روی دیوار کاسته و یا حتی موجب سایش دیوار گردد. از طرفی دیگر، سطوحی با رنگ نیمه براق حجم بیشتری از رزین را درمقایسه با رنگدانه درخود دارند  که همین موجب افزایش میزان درخشندگی و بازتاب نور از این سطوح می گردد. با این حال، این واقعیت نیز وجود دارد که رنگ نیمه براق درخشندگی بیشتری را یه دیوارهای رنگ شده شما خواهد بخشید.

 

پرداخت رنگ برای حرفه ای ها: تمام براق

اگرنمی دانید که آیا رنگ براق برای آشپرخانه مناسب است یا نیمه براق، شاید جواب رنگ براق باشد. رنگ های براق باندازه نیمه براق، دارای درخشندگی و قابلیت شستشو میباشند ولیکن با این تفاوت که معایب دیوار را نیز نشان می دهند. نوع تمام براق همه تورفتگی های دیوار، اشتباهاتی که در زیرسازی آن وجود دارد و  روش های کاربردی ضعیف را بر روی دیوار بوضوح نشان میدهد.

بنابراین اگر می خواهید دیوار آشپرخانه ای با درخشندگی جذاب و سطحی قابل شستشو داشته باشید، باید مطمئن شوید که از ابتدای کار همه موارد فوق بدرستی انجام شده باشند و بهتر است که بدین منظور، یک نقاش حرفه ای را استخدام کنید. و اگرچنانچه می دانید که دیوار شما دارای نواقصی است، بهتراست کلا” این گزینه را فراموش کنید.

 

اثرپذیری رنگ ها 

رنگ ها تاثیرات فروانی بر روحیات و خلق وخوی انسانی دارند. و هر یک دارای پیامی خاص به بینندگان هستند که این موضوع از قدیم مورد برسی و تحقیق دانشمندان و روانشناسان بوده و در دهه های اخیر در مباحث روانشناسی رنگ ها تحقیقات و کندوکاوهای فراوان و مفصل صورت پذیرفته است. وشما فارغ از نوع رنگ،  می‌توانید ازتنوع رنگی و رنگ هایی که تا پیش از این کمتر در طراحی دکوراسیون منزل و آشپزخانه استفاده شده است، مثل زرد روشن، سبز روشن، صورتی، آبی و هر رنگ دیگری استفاده کنید. انتخاب طیف رنگی مناسب برای آشپزخانه حائزاهمیت است زیرا شما یک رنگ اصلی را برای دیوارهای آشپزخانه خود انتخاب می کنید اما می توانید برای سقف یا وسائل آشپزخانه از رنگ های متناسب دیگری استفاده کنید. اما بخاطر داشته باشید که تناسب رنگ ها که بتواند طیف دلنشینی را به وجود  آورد، خیلی مهم است. وعدم سازگاری رنگ ها منجر به جلوه ای ناخوشایند برای آشپزخانه شما می شود و می تواند تاثیر منفی بر روحیات افراد ساکن و یا میهمان داشته باشد.

 

تنوع رنگ در نقاشی آشپزخانه | شرکت ارغوان

طیف رنگی مناسب آشپزخانه

رنگ قهوه ای

از نظر روانشناسی رنگ قهوه ای که جزو رنگ های گرم است بسیار برای آشپزخانه مناسب است مخصوصا اگر از وسائل یا کابینت چوبی در آن استفاده شده باشد. این نوع رنگ آمیزی، فضایی گرم و صمیمی به وجود آورده که برای آشپزخانه بسیار خوشایند است.

رنگ زرد

رنگ زرد جذاب ترین رنگی است که در دکوراسیون آشپزخانه میتوان استفاده کرد البته بهتر است رنگ زرد را با خاکستری ترکیب کنید تا با این ترکیب تیره و روشن در آشپزخانه هارمونی جالبی بوجود آورد.

رنگ آبی

استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون آشپزخانه های ایرانی به خاطر ایجاد حس مثبت و به دلیل تاثیرات روان شناختی ، بسیار پرطرفدار است ، رنگ آبی با طیف های تیره و روشنی که دارد می تواند در دکوراسیون قسمت های مختلفی از منزل استفاده شود . این رنگ می تواند در قسمت های مختلف خانه با رعایت هارمونی با رنگ هایی مانند سفید و با توجه به سبک انتخابی برای دکوراسیون منزل در تمامی فضاهای خانه، خوش بدرخشد و تاثیرات مثبتی را بر روحیات افراد و بر سبک دکوراسیون بگذارد.

رنگ صورتی

اگر خواهان یک آشپزخانه متفاوت و آرامش بخش هستید باید رنگ صورتی را انتخاب کنید. دکوراسیون آشپزخانه با رنگ صورتی می تواند انتخاب ایده آلی برای افزایش انرژی و ایجاد آرامش در آشپزخانه باشد. البته صورتی ملایم و کمرنگ برای آشپزخانه مناسب تر است و فضایی دوست داشتنی را برای آشپزی فراهم می سازد.

ترکيب رنگ آبي و سبز

آبي پررنگ و رنگ سبز دو رنگي هستند که در کنار هم فوق العاده زیبا به نظر مي رسند و ترکيب رنگ آبي و سبز، هم روشن به نظر مي رسد  و هم جذاب. بنابراین جاهايي که مي توانيد از اين ترکيب رنگی استفاده کنيد، اتاق کودک، اتاق نشيمن و آشپزخانه است. رنگ هاي آبي و سبزي که انتخاب مي کنيد بايد با یکدیگر متناسب باشند. موضوع ديگر، انتخاب رنگ ديگريست که بتواند با آبي و سبز بکاررود. اغلب اوقات رنگ سوم رنگ سفيد است که در چارچوب در و پنجره به کار مي رود و باعث مي شود ويژگي هاي معماري مکان، مشخص ترگردند.

ترکيب رنگ آبي و بنفش

آبي و بنفش هم مي توانند ترکيب رنگي فوق العاده ای داشته باشند. بنفش تيره و آبي فيروزه اي  اگر به همراه يک رنگ خنثي  به کار روند زيبايي فضای شما را افزايش خواهند داد. سايه رنگ هاي پرنورتر طراحي فضای شما را رنگارنگ نشان مي دهند در صورتي که سايه رنگ هاي کم نور آن جا را رمزآلود نشان مي دهند. اگر مي خواهيد پرنور به نظر برسد بايد از سايه رنگ هاي روشن استفاده کنيد. رنگ هاي ملايم و خنثي نظير سفيد يا خاکستري نیز مي توانند در پس زمينه قرار بگيرند و با قفسه ها و ساير وسايل آبي و بنفش ترکيب شوند.

ترکيب رنگ آبي و زرد

اين ترکيب رنگ  باطراوت و روشن است و مي تواند در دکوراسيون آشپزخانه و اتاق نشيمن استفاده شود. اين دو رنگ مي توانند با درجات مختلف روشنايي به کار روند  ولي در هر صورت جالب و جذاب به نظر مي رسند. هردوي اين رنگ ها پرنور هستند و با ساير رنگ هاي پرنور تناسب دارند. با کم و زياد کردن درجه روشني رنگ های آبي و زرد می توانید ترکيب های رنگی زيبايي به وجود آورید.

رنگ قهوه ای

قهوه اي روشن، قهوه اي تيره و قهوه اي متوسط جزو بهترين رنگهايي هستند که در دکوراسيون خانه استفاده مي شوند و درکنار کرم، قرمز آجري يا زرد مايل به قهوه اي ترکيب رنگ هاي جالبي به وجود مي آورند.  اتاق نشيمن، آشپزخانه يا اتاق کار شما ميتوانند کاغذرنگي يا وسايل چوبي قهوه اي داشته باشند. رنگ هايي که در کنار قهوه اي زيبا به نظر مي رسند مشکي، کرم، زرد، نارنجي، قرمز، خاکستري، سبز و آبي هستند. و رنگ هاي فرعي  يا بايد با قهوه اي همخواني داشته باشند يا با آن ايجاد تضاد کنند. مثلاً کرم يا زرد روشن به خوبي  با قهوه اي تيره تضاد برقرار مي کنند، در حاليکه طلايي يا مسي متاليک با آن همخواني دارند.

نوع رنگ مناسب

بهترین گزینه برای دیوارها، استفاده از رنگ‌های اکریلیک نیمه براق و ساتنی هستند که هم درخشش لازم را دارند و هم جزو رنگ‌های بر پایه آب دسته بندی می‌شوند و قابل شستشو هستند. ضمن اینکه با محیط زیست سازگار بوده و ضد قارچ و ضد باکتری نیز هستند. بنابراین این نوع از رنگ برای دیوارهای آشپزخانه، می توانند رنگی ایده‌آل تلقی ‌شوند.

بطور معمول برای نقاشی سقف آشپزخانه از رنگ پلاستیک استفاده می‌شود زیرا نیازی به شستشو ندارد. برای کابینت‌‌های فلزی و چهارچوب در و پنجره‌ها نیز رنگ روغنی بهترین گزینه محسوب می گردد زیرا مانع از نفوذ رطوبت گردیده از زنگ زدگی جلوگیری می‌شود. و از آنجائی که رنگ‌های روغنی در برابر سایش مقاومت بیشتری دارند،  برای نقاطی که در معرض اصطکاک و تماس بیشتری هستند می توانند دوام و ماندگاری بیشتری را فراهم کنند.

رنگ آمیزی سقف آشپزخانه

از آنجائی که سقف خیلی دیده نمی شود، بطورمعمول آن را با یک رنگ ارزان قیمت، سریع و مات پوشش می دهند. اما این بهترین گزینه نمی باشد و به دودلیل بهتر است که نوع رنگ آمیزی سقف را با دیوارهای داخلی آشپرخانه هماهنگ کنید.

رنگ مات در سقف آشپزخانه، رطوبت و لکه ها را بوضوح نشان می دهد. برخی از اوقات یک آشپرخانه می تواند بر اثر افزایش رطوبت، همانند سونا مرطوب شود و با افزایش میزان بخار، ممکن است چگالی رطوبت در سقف افزایش یافته و اگررنگ مات بکاربرده باشید، لکه های رطوبت دیده خواهند شد و به همین علت میبایستی بجای رنگ مات از رنگ نیمه براق یا براق برای سقف آشپزخانه استفاده شود تا رطوبت و لکه ها را پنهان نماید. و اگرچنانچه به هنگام آشپزی فاجعه ای رخ داد( پاشیدن سس اسپاگتی یا مرغ بوقلمون دودی) تمیز کردن سقف را بسهولت بیشتری بانجام رسانیده و لکه ها را  بتوان براحتی شست و از بین برد.

با بکارگیری رنگ نیمه براق یا براق برای دیوارهای داخلی،به آشپزخانه خود زیبایی ببخشید. و زمانیکه بالای دیوار را نگاه می کنید، سقف آشپرخانه، نور را درتضاد با دیواره ها منعکس نخواهد ساخت. درحالیکه یک سقف آشپزخانه نیمه براق یا براق، نور بیشتری را منعکس ساخته و درعین حال فضای آشپرخانه نیز روشن تر بنظر خواهد آمد.

 

ابزار لازم و مراحل نقاشی آشپزخانه

برای سقف و دیوارهای عریض آشپزخانه می‌توانید از غلتک و سینی غلتک استفاده کنید. برای چهارچوب درها و پنجره‌ها همیشه از قلم مو استفاده کنید. همچنین برای رنگ کردن حاشیه‌ها، کنج‌ها و سطوح باریک و غیرمسطح مثل فاصله بین کابینت‌ها و درب کابینت‌ها،  استفاده از قلم مو راحت‌تر است.  شما میبایستی علاوه بر لوازم و وسایل آشپزخانه، کف آشپزخانه را نیز بپوشانید تا کمتر کثیف شود و بعد از اتمام نقاشی مشکل تمیز کردن لکه‌های رنگ را حذف کنید. مشماهای پلاستیکی رنگ را در خود نگه می‌دارند و ممکن است این رنگ مرطوب به کف کفش بچسبند و به نقاط دیگر منتقل شوند. در نهایت نیز باید آن‌ها را دور بریزید.پارچه‌های کرباس بهترین گزینه محسوب می‌شوند چرا که رنگ را به خود جذب می‌کنند و مانع پخش شدن آن می‌شوند. به علاوه سر نمی‌خورند، سبک هستند و جابه‌جایی آن‌ها راحت است. از همه مهم‌تر، قابل شستشو هستند و می‌توانید باز هم از آن‌ها استفاده کنید. برای رنگ کردن سقف و نقاطی که دور از دسترس هستند به ناچار باید از نردبان استفاده کرد. با این حال می‌توانید دسته غلتک های تلسکوپی تهیه کنید تا هم سرعت رنگ آمیزی و نقاشی را افزایش دهید و هم خطرات و دردسرهای استفاده از نردبان را ازبین ببرید.

۱-کاورکردن لوازم

اگر خانه و آشپزخانه شما خالی و بدون اسباب و لوازم است،  نیازی به پوشانیدن و کاورکردن آن ها ندارید. کف‌های سرامیک را نیز می‌توانید در آخر کار بکمک کاردک و با تراشیدن رنگ، تمیز کنید. اما اگر داخل آشپزخانه لوازمی مثل اجاق گاز، یخچال، میز غذاخوری و غیره دارید،  حتما میبایستی که  آنها را با کاور بپوشانید. و اگربجای غلتک و قلم مو، از اسپری استفاده می‌کنید، برای اینکه ذرات رنگ به نقاط دیگر سرایت نکنند باید چهارچوب در، فضای باز اپن و قسمت های  دیگر را نیز پوشش دهید. بهتر است که حاشیه‌های باریک و لبه قرنیزها را با نوار چسب کاغذی بپوشانید. ودر صورت لزوم، کف آشپزخانه را با پارچه کرباس بپوشانید.

پوشاندن و کاور کردن کابینت ها و لوازم آشپزخانه برای نقاشی | شرکت ارغوان

 

۲-تمیزکردن سطوح چرب

مهم‌ترین بخش پروژه نقاشی آشپزخانه، تمیز کردن سطوح از آلودگی‌ها و چربی ها است، بخصوص دیوارهای نزدیک به اجاق گاز که بیش از سایر سطوح محل مناسبی برای انباشته شدن چربی‌ها هستند. دیوارها، کابینت‌ها و هر سطحی که می‌خواهید رنگ بزنید را باید با آب گرم و شوینده‌هایی که در هر حانه‌ای یافت می‌شوند خوب بشویید. گرد و غبار و تار عنکبوت‌هایی که گوشه و کنار و روی کابینت‌ها وجود دارند را با جارو برقی یا دمنده باد ویا دستمال نم‌دار پاک کنید. و بهتر است که هیچ نقطه‌ای را از قلم نیاندازید زیرا کیفیت نهایی رنگ شما بستگی به این مرحله خواهد داشت.

۳- کشیدن سنباده

سنباده زدن سطوح، مزایای زیادی دارد. شما میبایستی با سنباده نرم ، ابتدا سطح دیوار را صاف و یکنواخت کنید زیرا اگر رنگ آشپزخانه براق باشد، می‌تواند عیوب و ناصافی‌ها را منعکس سازد. سنباده زدن باعث افزایش چسبندگی رنگ نیز می گردد. ضمن اینکه در تمیزکاری و پاک کردن آلودگی‌ها و چربی‌ها مفید و موثر است. البته باید پس از سنباده زدن، گرد حاصل از سنباده را از روی سطوح بخوبی پاک کنید زیرا  وجود گرد سنباده باعث می‌شودکه  بعد از اعمال رنگ و خشک شدن آن،  سطح دیوار دانه دانه شود و به مرور رنگ از سطح،  جدا شده و می‌ریزد. بهتر است که با دستمال مرطوب، دیوارها و سطوح سنباده خورده را کاملا پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شوند.

۴-زدن آستری

اگر دیوار آشپزخانه از قبل رنگ دارد و رنگ آن هم در وضعیت بدی نیست، نیازی به آستری زدن ندارید. ولیکن دیوارهای بدون رنگ و یا با رنگ کهنه و کثیف،  باید با یک لایه آستری پوشش داده شوند. زیرا آستری چسبندگی رنگ را افزایش داده  و باعث درخشش بیشتر رنگ اصلی بعد از خشک شدن می‌شود. برای آستری می‌توانید هم از رنگ اصلی و هم از آستری‌های مخصوصی که در بازار وجود دارند، استفاده کنید. آستری را نیز مانند رنگ با غلتک و یا قلم مو اجرا کنید.

۵-اعمال رنگ اصلی

بعد از انجام زیرسازی های لازم، تمیزکاری و خشک شدن دیوار، رنگ اصلی را پیاده کنید. دیوارهای عریض را با غلتک و کنج ها، لبه‌های باریک و قسمت‌های نامسطح را با قلم مو رنگ کنید. اصولا نقاشی خانه را باید از نقاط بالایی و از سقف شروع کرد تا در صورت ریختن و شره کردن رنگ، بعد بتوانید آن را ترمیم کنید. و برای گرفتن نتیجه ایده‌آل، باید دو یا سه لایه رنگ بر روی دیوارها اعمال گردد و بین اجرای هر لایه باید صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. بسته به نوع رنگ و شرایط محیط، زمان خشک شدن رنگ می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، رنگ‌های اکریلیک ظرف مدت ۴ ساعت خشک می‌شوند اما  زمان خشک شدن رنگ های روغنی گاهی تا حدود ۲۴ ساعت طول می کشد.

شما می توانید در خاتمه رنگ آمیزی و پس از خشک شدن رنگ دیوارها، چسب‌ها و کاورها را باز کنید، تمیزکاری‌های لازم را انجام داده،  وسایل و لوازم آشپزخانه را بچینید و از رنگ جدید آشپزخانه خود، لذت ببرید.

اگر می‌خواهید همزمان با دیوارها، کابینت‌ها را نیز رنگ کنید، باید وقت بیشتری صرف نمائید. ولی ما توصیه می کنیم که کابینت‌ها را باز کنید و بعد از اتمام رنگ آمیزی دیوارها، آن ها را رنگ بزنید.

رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه

خانم ها خوب می‌دانند که رنگ آمیزی و نقاشی آشپزخانه در تغییر و بهبود دکوراسیون منزل و حال و هوای اعضای خانواده، تا چه اندازه موثر است.  شما اگر حتی نخواهید که کل آشپزخانه را رنگ آمیزی کنید ولی با تغییر رنگ کابینت ها،  میتوانید ظاهر زیبایی را برای آشپزخانه خود بوجود آورید. این کار، ضمن اینکه ساده تر و کم هزینه تر از نصب کابینتهای جدید است، در توان مالی اکثر صاحب خانه ها نیز می باشد . شما با انتخاب یک رنگ مناسب و با پوشانیدن سطوح کسل کننده قبلی، نمای دلنشین تری را برای آشپرخانه خود به ارمغان می آورید. شما با انتخاب رنگ های شاد و یا سایه روشنی از رنگ سفید به سبک کلاسیک، به سمت مدرنیزه کردن فضای خود گام برمی دارید. البته به این نکته هم توجه کنید که از چه نوع رنگی باید برای کابینت ها استفاده کرد که ضمن دوام و ماندگاری ، بسهولت نیز بتوان آن ها را تمیز نمود.

 انواع کابینت ها

قبل از شروع به رنگ آمیزی، ابتدا میبایستی جنس کابینت خود را شناسائی کنید . ببینید که آیا کابینت از چوب ساخته شده است یا اینکه  فقط روکش چوبی دارد؟ آیا از جنس MDF است یا اینکه از لمینت درست شده است ؟ زیرا هرکدام از این موارد، برای تعیین نوع رنگی که میخواهید بکارببرید، حائز اهمیت می باشد.

کابینت های چوبی : رنگ روی سطوح چوبی که خراشیده شده باشند، بخوبی می نشیند، بنابراین کابینت های چوبی میتوانند بهترین گزینه برای رنگ آمیزی باشند. اگرچنانچه قبل از شروع رنگ آمیزی، سطح کابینت را سنباده بزنید، یک سطح صاف و مناسب برای رنگ آمیزی خواهید داشت. سنباده زدن به ویژه برای کابینت هایی که از قبل رنگ شده ویا دارای سطح براقی باشند- از اهمیت ویژه ای برخوردار است – لذا میبایستی قبل از رنگ آمیزی،  بوسیله سنباده ویا مایع حلال رنگ، یک لایه از پوشش رنگ قبلی را بردارید..

اگر کابینت ها از جنس چوب خالص و طبیعی باشند، شاید نیازی هم به سنباده زدن  نداشته باشید. ولیکن این را بدانید که چوب خالص، مقدار زیادی از رنگ را به خود جذب میکند- بخصوص اگر از رنگ لاتکس (ساخته شده ازبهترین رزین ها برپایه آب) استفاده می کنید. دراینصورت و برای استفاده از رنگ لاتکس، میبایستی قبل از شروع به رنگ آمیزی ، مقداری بتونه روی سطح چوب بمالید تا یک سطح صاف و مناسب برای رنگ آمیزی فراهم آورید.

کابینت با روکش چوبی : اگر کابینت های شما دارای روکش چوبی است – بدین معناست که یک لایه بسیار نازک از چوب بر روی مواد فشرده کشیده اند- دراین مورد نیز، به سنباده زدن نیاز دارید. اما قبل از آنکه پلمب رنگ ویا کاغد سنباده را بازکنید، میبایستی قبل از شروع به رنگ آمیزی، روکش هایی که شل شده اند ویا ترک هایی که بر روی چوب بوجود آمده اند را جستجو کرده و به کمک چسب چوب، آن ها را ترمیم نمائید.

بخاطر داشته باشید که سطح روکش را بیش از اندازه سنباده نزنید، زیرا روکش فقط یک لایه نازک از چوب است و ممکن است با سنباده اضافی، به لایه زیرین روکش برسیم. پس شما فقط به آن اندازه از سنباده زدن نیاز دارید که سطح چوب قدری زبر شود تا بتوانید روی آن را با بتونه یا رنگ پوشش دهید.

MDF: کابینت های آشپزخانه که از MDF ساخته شده باشند،  وقتیکه  شما بدانید چگونه باید آن ها را آماده کنید نیز می توانند گزینه خوبی برای رنگ آمیزی باشند. شما برای آماده سازی کابینت های MDF، دو اولویت را باید در نظر بگیرید: یکی آب بندی  لبه کابینت ها و دیگری  استفاده از بتونه روغنی است.

لبه MDF متخلخل تر است ، و اگر سطح صاف و مناسبی برای رنگ نداشته باشد ، می توانید از مقداری ترکیب سیمان، برای خشک نگه داشتن آن استفاده کنید تا از متورم شدن سطح آن درحین رنگ آمیزی نیز جلوگیری شود.

نکته مهم دیگر آنکه میبایستی از بتونه روغنی استفاده نمائید. زیرا با توجه به طبیعت متخلخل MDF ، بتونه هایی که با آب تهیه می شوند، می توانند سطح کار را متورم کنند. بنابراین برای اینکه بدون نگرانی از جذب رطوبت، بتوانید از رنگ لاتکس مبتنی برآب استفاده کنید، میبایستی که برای لایه اول کار، از یک بتونه روغنی استفاده نمائید.

کابینت های چند لایه: رنگ کردن این نوع از کابینت ها نیز امکان پذیر است، ولیکن درمقایسه با رنگ کردن کابینت های چوبی یا MDF، نیازمند به مهارت بیشتری است. لمینت یک پلاستیک چاپی است که بر روی لایه اصلی کابینت چسبیده است – و معمولاً از یک ماده کامپوزیت ساخته می شود. در این مورد، لایه روی کار نرم و صاف است ، بنابراین شما باید مطمئن شوید که نتیجه رنگ آمیزی، یک کار با کیفیت خواهد بود.

بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت های آشپزخانه مهم است ، زیرا این امر در طولانی مدت، بر ماندگاری کابینت شما تأثیرگذار است. درب کابینت در معرض لمس ، کشیده شدن ، کوبیدن و موارد دیگری قرار دارد، در حالیکه قفسه ها به طور معمول دربردارنده اجسامی در بالا ویا زیر سطوح خود هستند. لذا همه این عوامل می توانند کابینت های رنگ شده را در معرض خراشیدگی و یا ضربه قرار دهند ، اما می توان با انتخاب یک رنگ مناسب برای کابینت های آشپزخانه ، این صدمات را کاهش داد.

داشتن سطوحی نیمه براق یا براق ، بهترین انتخاب در هنگام رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه می باشند. رنگی که براق باشد، در بازتاب نور و ماندگاری روشنائی محیط، کمک بیشتری خواهد کرد و این امر در محیط آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از انواع رنگ های نیمه براق و براق ، قابلیت شستشو دارند و در هنگام شستشو یا تمیز کردن، در مقابل آسیب پذیری، مقاوم میباشند. این بدان جهت است که در فرمول رنگ نیمه براق و براق، از مقدار بیشتری رزین وچسب استفاده می شود تا  به رنگ دوام بیشتری ببخشاید.

بهتر است از رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه با انتخاب رنگ پوست تخم مرغی یا رنگ مات خودداری کنید. زیرا این رنگ ها به اندازه رنگ نیمه براق یا براق،  قابل شستشو نمی باشند، و شما باید این ریسک را بپذیرید که رنگ مات به جاهای دیگر مالیده شده و مرتب باید درب های کابینت را تمیز کنید.

علاوه بر این ، رنگ کردن با رنگ های  نیمه براق یا براق،  انتخاب مناسب تری برای فضاهایی مانند آشپزخانه است که دائم درمعرض رطوبت قرار دارند. زیرا ضمن براق بودن،  به جلوگیری از دیده شدن لکه های آب نیزکمک می کنند.

 نکاتی کاربردی در رنگ آمیزی کابینت ها

برای کابینت های لمینت، بهتراست از بتونه یا رنگ مخصوص آن استفاده کنید. زیرا این محصولات،  برای لمینت طراحی شده اند و به سطح آن می چسبند. البته شما مجبور به تهیه محصولات مخصوص لمینت هم نیستید،  زیرا استفاده از یک بتونه با کیفیت نیز می تواند برای یک مدت طولانی،  موجب چسبیدن رنگ به سطح  لمینت گردد. شما کماکان به سنباده زدن به قبل و بعد از بتونه کاری نیاز دارید، فقط اطمینان حاصل کنید که از یک کاغذ سنباده نرم استفاده می کنید و باید به آرامی سطوح لمینت را سنباده بزنید تا سطح آن زیادی خراشیده نشود.

اگردرهای کابینت آشپزخانه شما مسطح هستند و یا دارای پانل های ورودی و لبه های بلند می باشند و یا اگر درآشپزخانه خود، درهای کابینت مسطح دارید؛ می توانید با استفاده از یک غلتک رنگ با پرز یک چهارم ( که بهترین کاربرد را برای یکنواخت رنگ کردن دارد ) عملیات رنگ آمیزی را با سرعت بیشتری بانجام رسانید.

رنگ کردن کابینت های آشپزخانه ای که روکش پانل دارند، کار بیشتری می برند. اگرچنانچه از رنگ لاتکس استفاده می کنید، بهتر است برای رنگ زدن از یک برس با موی مصنوعی  استفاده کنید، زیرا رنگ هایی با فرمول مبتنی بر آب، موهای برس طبیعی را متورم می کنند.

 

نقاشی آشپزخانه | شرکت ارغوان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *