ابزارمورد نیاز برای نقاشی ساختمان

رنگ آستری در نقاشی ساختمان
April 28, 2020
رنگ بتونه دار
رنگ بتونه دار
April 29, 2020
Show all

ابزارمورد نیاز برای نقاشی ساختمان

devices-main

اهمیت آماده سازی لایه زیرین رنگ بخصوص در فضا های داخلی، غیر قابل انکار است و میباستی سطح مورد نظر قبل ازشروع به  رنگ آمیزی خشک و تمیز باشد و درصورت نیاز ترمیم گردد. انتخاب ابزار مناسب  برای رنگ آمیزی، تصمینی برای نتیجه مطلوب نقاشی ساختمان شماست. شاید  رنگ مناسبی را برای رنگ آمیزی منزل خود انتخاب کرده باشید، ولی  باید در مورد ابزار و مواد مورد نیاز نقاشی ساختمان ونحوه کاربرد صحیح آن ها  نیز اطلاعات کافی بدست آورید.

devices-1

 • نوار درز گیر: برای پر کردن درز‌های دور در و پنجره از این ابزار استفاده می شود.

 

 • نوار چسب: برای پوشاندن بخش هایی از ساختمان که قرار نیست نقاشی شود، یا ثابت نگه داشتن پارچه‌های روانداز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوار چسب هم‌چنین در لبه‌ها و گوشه‌ها که دو رنگ متفاوت به هم می‌رسند بسیار مفید است.

 

 • نوار پارچه‌ای مش: برای گرفتن ترک‌ها به همراه یک ترکیب یا بتونه به کار می‌رود.

 

 • کاردک: این ابزار مثلثی شکل می‌تواند رنگ‌ قدیمی ترک ترک شده را جدا کند.

 

 • صافی رنگ: این صافی‌ها در اندازه‌های ۴ لیتری و ۲۰ لیتری وجود دارند و آشغال و موادی را که به صورت ناخواسته در رنگ می‌افتد را جدا می‌کنند.

 

 • سینی رنگ: می‌توانید مقداری از رنگ را که برای نقاشی ساختمان لازم دارید را در این سینی بریزید.

 

 • بتونه: این ماده یا به صورت پیش ترکیبی و یا پودر وجود دارد و برای ترمیم ترک‌ها و سوراخ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • سنباده: داشتن هر سه درجه زبری سمباده از جمله زبر،‌ متوسط و نرم لازم است.

 

 • پیچ گوشتی: یک ابزار کاربردی به تمام معنا برای جدا کردن چیز‌هایی که به دیوار پیچ کرده‌اید. البته باید مدنظر داشته باشید که برای باز کردن دستگیره‌ و لولا‌ی درب و پنجره نیاز به هر دو نوع پیچ‌گوشتی چهار سو و تخت دارید. می‌توانید کار را راحت کنید و روی این وسایل هم رنگ بزنید، اما هرگز بهترین نتیجه را به شما نمی‌دهد. می‌توانید از پیچ‌گوشتی چهار سو برای باز کردن درب قوطی رنگ هم استفاده کنید.

 

 • چکش میخ کش:  این وسیله ابزار مناسبی برای در آوردن میخ‌های روی دیوار و سطوح دیگر در هنگام نقاشی ساختمان است.

 

 • میخ‌های گالوانیزه: این میخ‌ها باید به قدر کافی بلند باشند تا بتوانند ظرف چسب درزگیر را باز کنند.

 

 • قلم مو:  با اینکه رنگ آمیزی با قلم مو در مقایسه با غلتک، بیشتر زمان می برد، اما برای رنگ آمیزی قرنیزها، پنجره ها و سطوح کوچک، بهتراست از قلم مواستفاده شود. قلم موی پلاستیکی یا پلی استری: بهترین انتخاب برای رنگهای لاتکس(پایه آب). قلم موبا موی طبیعی: برای رنگهای روغنی، وارنیش، شاپاین، ضد زنگ، رنگهای اپوکسی و رنگ استخری. این نوع قلم مو، برای رنگ آمیزی با رنگهای پایه آب توصیه نمیشود، زیرا قلم با موی طبیعی، آب را به خود جذب میکند و این باعث کج شدن و یا فر شدن موهای قلم میشود. اندازه قلم مونیز بسته به اندازه سطح مورد نظر،می توانید از قلم موی سایز ۰٫۵ اینچ، ۱ اینچ، ۱٫۵ اینچ، ۲ اینچ، ۲٫۵اینچ، ۳ اینچ، ویا ۴ اینچ استفاده کنید.

 

 • غلتک : از بهترین ابزار نقاشی ساختمان محسوب می گردد. با یک غلتک خوب تقریبا هر کسی میتواند کار نقاشی را انجام دهد. با استفاده از غلتک هم سرعت اجرای کار بالا می رود و هم کار نهایی یکدست خواهد شد. اگر دسته غلتک از جنس استیل و ضد زنگ باشد مدت زیادی برایتان کار خواهد کرد. یک غلتک بزرگ برای دیوارها و یک غلتک کوچکتر برای کناره ها تهیه کنید.غلتک ها به کار رنگ آمیزی سرعت می بخشند، ولی فقط برای رنگ آمیزی دیوارها، سقف ها و دیگر سطوح صاف و بزرگ قابل استفاده اند. غلتک، هم برای رنگ آمیزی  با رنگهای پایه آب و هم برای رنگهای روغنی( براق و نیمه براق)، بهترین انتخاب است. اندازه غلتک در سایز استاندارد ۲۵ سانتی متراست. برای سطوح کوچکتر، میتوانید از غلتکهای ۲۰ سانتی متری،  ۱۵ سانتی متری، ۱۰ سانتی متر و یا ۵ سانتی متری استفاده کنید.

 

 • حلال یا پاک کننده (برای رقیق کردن یا پاک نمودن لکه رنگ روغنی) : شاید تا به حال نام تینر روغنی را شنیده باشید،اما واقعاٌ این تینر موجود در بازار همان تینر روغنی می باشد یا نه؟ باید گفت که متاسفانه چنین چیزی نیست ،تینر روغنی واقعی و با کیفیت باعث رقیق شدن رنگ، کیفیت در اجرا وسریع خشک شدن رنگ حلال تینر می شود. از ویژگی های تینر روغنی مرغوب آن است که علاوه براینکه موجب رقیق شدن رنگ می شود، رنگ سریع تر خشک شده ، بوی رنگ تقلیل یافته ، حرکت قلم مو یا غلطک با سهولت بیشتری بانجام می رسد و در اتمام کار نیز کیفیت بهتری برای رنگ خواهیم داشت . سال هاست عده ای افراد سودجو می آیند و از نفت به جای تینر روغنی استفاده می کنند و به نفت هم راضی نمی شوند اگر اسید یا هر مایع سفید رنگ دیگری باشد در درون گالن های ۴ لیتری رخته و به فروش می رسانند. بدین سبب تینر روغنی خوب در بازار بسیار کم یاب است و برای تهیه ی تینر روغنی فقط باید به کارخانه های معروف رنگ سازی سفارش ساخت آن را داد.

 

لوازم جانبی برای رنگ آمیزی ساختمان:

 • دستکش: دستکش‌های لاستیکی و لاتکس یا غیر لاتکس از ضروری‌ترین نیازها برای زمانی است که مشغول نقاشی ساختمان هستید؛ چون به‌واسطه این دستکش‌ها دستان شما را در برابرمواد شیمیائی محافظت می‌شوند.

 

 • چند تکه پارچه‌ی تمیز: این پارچه‌ها برای تمیز‌کاری سریع در طی رنگ زدن و پس از آن ضروری هستند.

 

 • پارچه‌ی روانداز: با استفاده از این پارچه‌ها می‌توانید از کفپوش و مبلمان حفاظت کنید. می‌توانید از پلاستیک‌های ارزان قیمت یا کاغذ‌هایی که روکش پلاستیک دارند استفاده کنید.

 

 •  سطل ترکیب: یک سطل بیست لیتری برای ترکیب و هم زدن رنگ‌ها از قوطی‌های مختلف بسیار عالی است.

 

 • کلاه رنگ کاری: از ریختن رنگ روی موها یا وارد شدن آن به چشم‌ها جلوگیری می‌کند.

 

 • تیغ ریش‌تراش: تیغ‌های تک لبه‌ای، برای تمیز کردن رنگ از روی شیشه و کندن چسب‌هایی که به راحتی جدا نمی‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 • ماسک تنفسی: بوی رنگ، تینر و سایر حلال‌ها به اضافه‌ی ذرات حاصل از گرد و خاک در هنگام نقاشی ساختمان برای سلامتی شما مضر است. یک ماسک کاغذی ساده برای محافظت از سیستم تنفسی کافی نیست.

 

 • ریسمان یا سیم نازک: برای آویزان کردن وسایل روشنایی و دور کردن آن‌ها از سر راه یک از کاربردی‌ترین وسایل مورد نیاز می‌باشد.

 

 • جارو برقی: برای تمیز کردن لبه‌ی پنجره از هنگام نقاشی ساختمان جاروبرقی دستی استفاده کنید؛ هم‌چنین یک جاروبرقی بزرگ پس از  کشیدن سمباده و آماده‌سازی دیوار قبل از رنگ زدن مناسب است.

 

 • پاک کننده‌ی دیوار و اسفنج یا تی اسفنجی: قبل از  نقاشی ساختمان، گرد، چربی‌های حاصل از پخت و پز، دوده و دود سیگار را از روی سطوح پاک کنید. اگر سطوح تمیز باشند بهترین نتیجه را از کار خود می‌گیرید.

 

 • نردبان: همانطور که می دانید برای زدن یک رنگ خوب ساختمان ها حتما نیاز به رفتن بالای یک چهارپایه و یا یک نردبان است زیرا برای تسلط بهتر به رنگ آمیزی حتما باید از نگ آمیزی استفاده کرد….همچین میتوان از چارپایه و صندلی و میز برای رنگ آمیزی قسمت های بالاتر کمک گرفت؛ اما روش ایمن تر آن است که یک نردبان تهیه کنید. یک نردبان دو طرفه تلسکوپی که به راحتی بتوان در گوشه انبار نگهداری کرد از وسایل نقاشی ساختمان است که در مواقع دیگر هم به خوبی کار خواهد کرد. بهتر است تعداد پله ها را طوری انتخاب کنید که در بلندترین قسمت نردبان دسترسی آسان به سقف منزل داشته باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *