رنگ آستری در نقاشی ساختمان

sofa_fabric
انتخاب بهترین پارچه رومبلی برای اثاثیه منزل
April 26, 2020
devices-main
ابزارمورد نیاز برای نقاشی ساختمان
April 28, 2020
Show all

رنگ آستری در نقاشی ساختمان

آستری زدن فرآیندی است که در نقاشی ساختمان کاربرد دارد و اگر این فرآیند انجام نشود، نقاشی و رنگ کاری ساختمان به درستی صورت نمی گیرد و نتبجه رنگ آمیزی،کیفیت خوبی دربرنخواهد داشت. آستری زدن دیوارها نه تنها باعث بهتر نشستن رنگ نهایی بر روی دیوار می شود بلکه باعث بالا رفتن کیفیت رنگ آمیزی خانه نیز میگردد.با انجام آستری، کیفیت رنگی که بر روی دیوار می نشیند، بالا رفته و شما شاهد سطحی صاف و هموار خواهید بود. چرا که آستر زدن قدرت چسبندگی که رنگ باید بر روی دیوار داشته باشد را افزایش می دهد و با کمک آن حتی می توانید کابینت ها و سرامیک خانه را نیز رنگ کنید.

رنگ آستری چیست؟

پس از هموار سازی بتونه و پاک سازی آن نوبت به آستری می رسد که معمولا پیش از رنگ کاری بر روی سطوح دیوار بانجام می رسد . دقت نمایید که برای آستری یا از رنگ مخصوص اینکار و یا از همان رنگ اصلی استفاده شود که در هر دو صورت به آن آستری می گویند. رنگ آستری سطح بسیار خوبی را برای رنگ آمیزی نهایی بوجود می اورد و قصور در استفاده ازآستری به چسبندگی نامناسب رنگ نهایی منجر می شود و ممکن است مجبور باشید سطح مورد نظر را مجدد رنگ بزنید.
رنگ آستری سایه های ناشی از روی هم افتادن چند دست رنگ را کاهش داده و رنگ یکنواخت تری را بوجود می آورد. رنگهای آستری باید تا هنگام نزدیک شدن به رنگ اصلی، روشن شوند.

رنگ آستری آکریلیک

یکی از رنگ های آستری مورد استفاده در نقاشی ساختمان ازنوع آکریلیک می باشد. این آستری بر پایه رزین های آکریلیک است و به جهت تثبیت و آماده سازی سطوح زیرین ساختمان مانند گچ، سیمان، بتن و غیره را قبل از رنگ آمیزی اصلی استفاده می گردد. این آستری کاملاً شفاف و بی رنگ بوده و بواسطه قدرت نفوذ عالی که در داخل مصالح ساختمانی دارد،  قدرت چسبندگی رنگ و نفوذ آن را بر روی سطوح زیرین خود کمتر می سازد. و ازدیگر ویژگی های آن، سرعت بالای خشک شدن این آستر (۱۵ تا ۳۰ دقیقه) است که این امکان را به شما می دهد تا سایر مراحل رنگ آمیزی را به سرعت بیشتری ادامه دهید.

مزایای رنگ آستری

-کاهش هزینه نقاشی ساختمان

همانطور که گفته شد اگر برای آستر زدن از موادی مرغوب و با کیفیت استفاده کنید، برای رنگ آمیزی نهایی با رنگ اصلی لازم نیست که این مرحله را چندین بار تکرار کنید و چون هزینه رنگ های آستری از رنگ اصلی کمتر می باشد، شما می توانید با استفاده از آستر زدن، میزان کمتری از رنگ اصلی را مصرف کنید به همین دلیل در کاهش هزینه های نهایی مربوط به رنگ آمیزی ساختمان توانسته اید صرفه جویی کرده باشید. البته شاید در ظاهر هزینه ای از بابت خرید رنگ آستری خواهید داشت، ولی با توجه به اینکه قیمت این نوع رنگ ها از قیمت رنگ های اصلی که در نقاشی ساختمان به کار می روند کمتر می باشد، در نهایت نیاز کمتری به استفاده از رنگ اصلی خواهید داشت، پس در کاهش هزینه  نهایی از بایت رنگ آمیزی ساختمان خود صرفه جویی کرده اید.

-بالا بردن کیفیت نقاشی

یکی دیگر از مزایای آستری زدن بالا بردن کیفیت نقاشی می باشد بدین نحو که شما می توانید با استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت فرآیند آستر زدن دیوار را انجام دهید تا در نهایت با استفاده از رنگ آمیزی دیوار با رنگ اصلی بتوانید سطح کاری صاف و یکدست فراهم آورید. دقت داشته باشید حتی اگر رنگ قبلی آبی و یا قرمز تیره هم باشد، ولی آستر زدن به خوبی انجام شده باشد، هیچ آثاری از رنگ قبلی باقی نمانده و نتیجه ای دلپذیر خواهید داشت.

-پوشاندن لکه ها

لکه هایی مثل لکه ماژیک، آب، مداد رنگی و… را می توانید توسط آستر زدن از بین ببرید. در واقع اگر آستر زدن در این مواقع صورت نگیرد، این لکه ها به شکلی نا خوشایند جلوه می کنند و سطح کار یکدست نخواهند شد. در این مواقع توصیه می شود حتما با آستری زدن سطح کار را یکدست کنید تا زحماتی که برای نقاشی دیوار می کشید، هدر نرود.

با استفاده از آستری زدن می توانید هر چیزی که مدنظرتان است را رنگ بزنید، مثلا برای رنگ زدن سطوح پلاستیکی که اصطلاحا لیز هستند، می توانید با استفاده از آستر زدن آن را به شکلی دلخواه رنگ آمیزی کنید. رنگ بر روی سطوح پلاستیکی چسبندگی لازم را ندارد که آستر زدن کمک می کند تا رنگ اصلی به راحتی بر روی سطح کار بنشیند. جالب است بدانید که با استفاده از آستر زدن می توانید حتی سطوح کاشی و سرامیک را نیز رنگ آمیزی کنید.

بعد از رنگ استری نوبت به لکه گیری و موج گیری می رسد که این مرحله با بتونه مخصوصی بانجام می رسد. این مرحله از اصلی ترین مراحل رنگ امیزی است که با انجام آن میتوانیم نقاشی با کیفیت تر و زیباتری داشته باشیم . پس از لکه گیری هم باید یک سنباده کاری نرم روی دیوارها بانجام رسد و مجددا گردو خاک دیوارها توسط پارچه ای مرطوب گرفته شود تا سطح کار آماده آستر دوم شود.تغییر نوع رنگ از این مرحله به بعد ناممکن است و در مرحله پایان نقاشی، رنگ رویه یا دست سوم را بروی دیوار می زنند و مراحل کار نقاشی به پایان می رسد. رنگ آستری مورد استفاده در نقاشی ساختمان ، می تواند رنگ آستر مخصوص یا رنگ اصلی باشد و رنگ آستری موجب چسبندگی بیشتر رنگ اصلی گردیده و باعث می شود که سایه های  رو هم افتادگی رنگ اصلی،  مشخص نشود .

-بالا بردن دوام رنگ

اگر می خواهید که نقاشی ساختمان شما با کیفیت بالا انجام شود و بعد از مدتی شاهد ترک خوردن و بالا آمدن رنگ و یا لایه لایه شدن آن نباشید، باید فرآیند آستر زدن را به خوبی انجام داده باشید تا این مشکلات بوجود نیاید. توصیه می شود حتما برای بالا بردن دوام و عمر رنگ آمیزی ساختمان حتما آستر زدن را با رنگ های مرغوب و با کیفیت بالا انجام دهید. آستر زدن نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه ها در زمان نقاشی ساختمان می شود که در کاهش هزینه های بعدی که بعد از گذشت دو یا سه سال مجبور به پرداخت آن هستید نیز می گردد و شما لازم نیست بعد از مدتی مجددا منزلتان را نقاشی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *