چگونه یک ماشین لباسشوئی را تعمیر کنیم؟

iron2
نحوه رفع مشکلات معمولی اتو بخار
April 16, 2020
Show all

چگونه یک ماشین لباسشوئی را تعمیر کنیم؟

washer2

نویسنده: لی والندر                بروزرسانی: دوم اکتبر۲۰۱۹

تعمیر ماشین لباسشوئی

 

 تا وقتی که ماشین لباسشوئی شما به درستی کار میکند، شما حتی فکرش را هم نمی کنید که روزی ماشین لباسشوئی شما به تعمیر نیاز داشته باشد. اما بعد ازمدتی، مشکلاتی در روند عملیات این دستگاه پیش خواهد آمد. احتمال دارد که مخزن ماشین لباسشوئی که پر از آب است، بدرستی تخلیه نشود. یا با وجودی که آب مخزن تخلیه شده، محفظه دستگاه بخوبی نچرخد. یا اینکه لباس ها شسته شده ولی خیلی تمیز نشده باشند و بطور خلاصه احتمال داردکه ماشین لباسشوئی شما همیشه با بهترین کیفیت کار نکرده و یا حتی ممکن است که کاملا” از کار بیفتد.

البته این برای وسیله ای که خیلی زیاد کار می کند، جای تعجبی ندارد که گاهی خراب شده و یا کیفیت شستشوی آن تقلیل یابد. دراینصورت، ما به شما یاد می دهیم که بجای تماس با یک تعمیرکار حرفه ای وگران قیمت لوازم خانگی، می توانید ماشین لباسشوئی را خودتان تعمیر نمائید. رفع عیب بسیاری از این مشکلات ، فقط به ابزارهای ساده ای نیازمند است و شما با بدست آوردن مهارت مختصری، قادر به تعمیر لوازم خانگی خود خواهید بود.

 

۱-ماشین لباسشوئی شروع به کار نمی کند

اساسی ترین خرابی یک ماشین لباسشوئی آن است که “دستگاه شروع به کار نکند”. بدین معنا که شما لباس ها را درون محفظه ماشین لباسشویی قرار داده اید ، دکمه “ON” را فشار داده و یا دکمه تنظیم را چرخانیده باشید ، ولی پس از آن هیچ اتفاقی نیفتاده باشد. دراینصورت باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • کابل برقی که در پشت ماشین قراردارد را بررسی کنید تا از اتصال آن اطمینان حاصل کنید. زیرا زمانی که دستگاه بدرستی تراز نباشد، بر اثر حرکات شدید، دستگاه از جای خود تکان خورده و این احتمال وجود دارد که کابل برق از جای خود خارج شده باشد. سیم ها ممکن است که بر اثر تکان، گره خورده وکوتاه شده باشند و لذا در جای خود قرارنمی گیرند ، دراینصورت با بازنمودن گره ها، کابل برق بلندتر و منعطف تر می گردد.

 • بررسی کنید که آیا قطع کننده مدار(رابط برق) درچه وضعیتی قرارد ارد؟ برای تنظیم مجدد آن، محل پانل الکتریکی را جستجو کرده و قطع کننده مدار را دروضعیت درست قراردهید، ابتدا در جهت “خاموش” وپس از آن به حالت “روشن” برگردانید.

 • احتمال دارد که دستگیره درب محفظه بارگیری البسه، در جلوی ماشین لباسشوئی معیوب باشد. واشری در قاب درب مخزن وجود دارد که باعث اتصال درب ماشین به محفظه میگردد و هرزمان که درب بدرستی بسته شده باشد، مخزن شروع به آبگیری خواهد نمود. درب را ببندید و بررسی کنیدکه دستگیره درب در واشر قاب قرار بگیرد. یعنی قسمت فوقانی دستگیره باید در بخش زیرین قاب درب قرار گیرد.

 • ممکن است که دستگیره درب مخزن بارگیری دربخش فوقانی ماشین لباسشوئی معیوب باشد(برای ماشین لباسشوئی که از بالا بارگیری می کند). شما برای سنجش کارکرد ماشین، می توانید دستگاه را بر روی “ON” قرارداده و سپس بکمک انتهای صاف یک قلم، سوراخ دستگیره را فشاردهید. اگر ماشین به درستی کار کند، میبایستی با وجود باز بودن درب ، آب در مخزن پرشود.

۲- ماشین لباسشویی، لباس ها را بخوبی تمیز نمی کند

این ایراد یکی از آزاردهنده ترین مشکلات شستشوی لباس است زیرا بعد از اجرای یک چرخه کامل شستشو، متوجه این مشکل خواهیم شد، بدین معنا که بعد از شستشوی لباس ها ، آن ها را از ماشین خارج می کنیم  و می بینیم که روی لباس های شسته شده، پر از پرز، مو و ذرات ریز دیگری است . برای رفع این مشکل میبایستی:

 • برای بارگیری از افزودن بیش ازحد البسه در ماشین خودداری نمود. یک بارگیری بیش از حد مجاز باعث میشود که فضای کافی و میزان آب مناسب برای پاک کردن مواد شوینده وتمیز کردن لباس ها وجود نداشته باشد . جهت اطلاع از میزان بارگیری مناسب لباس ها، میتوانید از بروشور ماشین لباسشوئی خودتان کمک بگیرید.

 • از مواد شوینده خصوصا” پودرها، به میزان لازم استفاده کنید. زیرا مصرف بیش ازاندازه شوینده، می تواند به جای شستشوی با کیفیت، داخل لباس ها باقی بماند.

 • وسایل حیوانات خانگی مانند پتو ، تختخواب گربه و سگ و همچنین اسباب بازی ها را جدا از بقیه لباس ها بشوئید. و اگرچنانچه وسائل فوق خیلی کثیف بودند، پس از اتمام شستشوی ماشین ، محفظه را مجددا” با دست بشوئید.

۳-محفظه ماشین لباسشوئی نمی چرخد

این ایراد در ماشین لباسشوئی متداول است. آبگیری درمحفظه ماشین باتمام می رسد ولی دستگاه شروع به چرخش نمی کند. دستگاه بوسیله چرخش با سرعت زیاد، آب موجود در لباس ها را خارج می کند تا در مرحله خشک کن ، لباس ها خشک شوند. برای رفع این مشکل:

 • سعی کنید لباس ها را مجددا” در محفظه ماشین لباسشویی پخش کنید. زیرا وقتی که دستگاه از تراز خارج می شود، تا زمانی که دوباره حجم لباس ها را به تعادل نرسانید، ماشین  به طور خودکار متوقف خواهد ماند. بخاطر داشته باشید که پس از توزیع مجدد لباس ها، حتما” درب ماشین لباسشوئی را ببندید. با توزیع مناسب بار، دستگاه دوباره و بصورت خودکار شروع به کار می کند. لازم به ذکر است که بارهای حجیم مانند حوله ، پتو و لباس های ضخیم مثل شلوار جین و ژاکت، اغلب منجر به عدم تعادل در بارگیری ماشین لباسشوئی می گردند.

 • تراز ماشین لباسشوئی را درسطح زمین بررسی کنید. اگردستگاه از تراز خارج شده باشد، چرخش متوقف می گردد و این عمل به جهت ایمنی بیشتر، در ماشین لباسشویی شما برنامه ریزی شده است. تراز بودن ماشین را می توان با کف صابون بررسی کرده و با تنظیم پایه ها، ماشین لباسشوئی را به تراز مناسب بازگردانید.

 • شیلنگ ها را بررسی کنید. ممکن است که آشغالی سیستم تخلیه را مسدود کرده باشد. شما می توانید بدون جابجائی پمپ، شیلنگ تخلیه را بررسی کنید. احتمال دارد که شیلنگ تخلیه که از پشت دستگاه به فاضلاب منتهی می شود ، مسدود یا از جای خود خارج شده باشد.

۴-ماشین لباسشوئی با صدای نامتعارفی کار کند

یكی از سروصداهای مزاحم، صداهای بلند ونامتعارفی هستند که درحین کار کردن یا چرخش ماشین لباسشوئی، شنیده می شوند. این ایرادرا میبایستی در اسرع وقت برطرف نمود، زیرا موجب بوجود آمدن مشکلات جدیدتری در دستگاه می گردد. دراینصورت:

 • یاطاقان که در زیر دیگ(محفظه) قرار دارد ، احتمال دارد که فرسوده شده و یا نیاز به تعویض داشته باشد.

 • اگر ماشین لباسشویی صدای گیرکردن(جیرجیر) می دهد، یاطاقان نیاز به روغن کاری دارد.

 • کمربند متحرک یا پولی(قرقره) ماشین لباسشویی هم ممکن است فرسوده شده باشد. البته این یک تعمیر نسبتاً حرفه ای محسوب می گردد زیرا برای دسترسی به موتور، میبایستی قسمت اعظمی از دستگاه را پیاده سازی کرد.

 • کمربند قرقره ای پمپ ممکن است ترک خورده باشد، دچار فرورفتگی شده و یا حتی براثراصطکاک زیاد، دفرمه شده باشد. معمولا” بوی سوختگی کمربند، همانند بوی سوختگی لاستیک است.

۵-ماشین لباسشوئی خاموش نشود

یکی ازمشکلات رایج ماشین لباسشوئی آن است که محفظه ماشین، آبگیری کند ولی حرکت چرخشی را بانجام نرساند.

 • حرکت به عقب و جلو در ماشین لباسشوئی ، لباس را تمیز می کند. و این عمل، توسط دستگاه پلاستیکی مخروطی شکلی به نام “همزن” انجام می پذیرد. دندانه های کوچک پلاستیکی (که تحت عنوان “سگک” شناخته میشوند) قسمت بالای همزن را به قسمت پایین آن وصل می کنند. درب ماشین را وقتی که دستگاه در حالت چرخش قراردارد، باز کنید . دستگیره درب را با ته قلم فشار دهید تا دستگاه در حین باز شدن درب، متوقف نشود. اگر دستگاه در این وضعیت ، صدای عادی داشت ویا حتی صدایی مشابه خردشدن می داد، ولی همزن حرکت نمی کرد، ممکن است چوب پنبه آن فرسوده یا شکسته شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

 • موتورماشین لباسشوئی، بواسطه کابل برق کار می کند و احتمال دارد که نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. هر برندی مراحل تنظیم متفاوتی دارد از اینرو برای کسب اطلاعات بیشتر برای تنظیم مجدد موتور، میبایستی به کتابچه راهنمای ماشین مراجعه شود. به عنوان مثال ، دستورالعمل ماشین های لباسشویی جنرال الکتریک آن است که کابل برق را درآورده و مجدد آن را وصل کنید، سپس طی۱۲ ثانیه،  شش بار درب ماشین را باز وبسته کنید بطوریکه هربار درپوش ماشین (در لباسشوئی هایی که از بالا باز می شوند) حداقل ۵ سانتیمتر به بالا برده شود تا اتصال مغناطیسی دستگیره قطع گردد.

۶-دستگاه شستشو، با آب پر می شود اما تخلیه انجام نمی گیرد

بسیاری از افراد خانه دار، تجربه ناخوشایندی از بلند کردن درب ماشین لباسشویی داشته اند ، زمانی که با بلند کردن درب ماشین ، لباس های کثیف خود را درمحفظه ای  پر از آب خاکستری رنگ،  شناور می بینند. واگر به اندازه کافی زود به ایراد دستگاه پی برده باشد ، آب محفظه هنوز گرم یا ولرم خواهد بود. دراینصورت:

 • ممکن است پمپ تخلیه دستگاه شما با یک تکه پارچه یا یک ماده دیگری که مربوط به شستشو است ، مسدود شده باشد. با یک پیمانه مدرج آشپزخانه می توانید آب محفظه را خالی نمائید. پیچ تنظیم پنل جلویی را در حالت خاموش قراردهید. برای دسترسی بهتر به پمپ تخلیه دستگاه، آن را به سمت بالا هل داده و پایه های جلوی دستگاه را روی دو یا چهار آجربگذارید. دراین وضعیت، بسهولت پمپ تخلیه دیده می شود ولذا بررسی اینکه گرفتگی در پمپ وجود داشته باشد، میسر می گردد. در صورت گرفتگی پمپ، با استفاده از یک انبردست ، به آرامی جسم را خارج کنید تا پمپ قفل نشود.

 • از طرفی دیگر ، این جسم یا مانع می تواند در لوله های فنری شکلی که در خروجی پمپ قراردارند، وجود داشته باشد. برای تخلیه آن به یک سطل نیاز دارید زیرا این لوله پر از آب خواهدبود، سپس آب لوله را تخلیه کنید. اگر گرفتگی دراین لوله باشد، در انتهای شیلنگ دیده می شود و می توانید با دست یا با یک انبردست آن را بیرون بکشید.

۷- ماشین لباسشوئی دارای لرزشی بیش از حدمتعارف باشد

وقتی که ماشین لباسشویی در حال کار کردن است ، به خصوص در مرحله چرخش ، ممکن است به شدت دچار لرزش شده ویا تکان بخورد، تا به آن اندازه که باصطلاح می گویند دستگاه “راه می رود”. این واژه برای ماشین های لباسشوئی با بالاترین راندمان که چرخش سریعتری نسبت به ماشین های معمولی دارند، بکار می رود. دراینصورت :

 • ممکن است نیاز به تراز مجدد دستگاه داشته باشد. از کف صابون برای بررسی سطح تراز دستگاه در تمامی جهات و از جلو به عقب استفاده کنید. با تنظیم پایه های ماشین به بالا یا پایین ، میتوان سطح تراز دستگاه را مجدداً تنظیم نمود. بر خلاف خشک کن ، که فقط دو پایه قابل تنظیم در جلو دارد ، بیشتر ماشین های لباسشوئی، دارای چهار پایه قابل تنظیم هستند.

 • دستگاه ما مجموعه ای ازماشین شستشو و خشک کن است، لذا احتمال دارد که تسمه های اتصال این دو قسمت شل گردیده و باعث لرزش شدید دستگاه شده باشد. این مورد می تواند که یک وضعیت خطرناک باشد ، زیرا ممکن است خشک کن از لباسشوئی جدا شود. بنا براین بهتر است که بندهای اتصال را محکم کرده و یا در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

 • یکی از علل همیشگی و قابل رفع ماشین لباسشوئی، مربوط به عدم تعادل در بارگیری لباس ها می باشد . از اینرو باید در داخل محفظه ، البسه بلند و سنگین را به قسمت مرکزی آن قرارداد تا عمده بار دریک سمت محفظه قرار نگیرد. وبهتر است که البسه بزرگ را در دوطرف محفظه ماشین و بصورت متعادل قرار داد.

 • درنظر داشته باشید که می توانید از پد ضد لرزش نیز برای ماشین لباسشوئی استفاده کنید. تجربه نشان داده است که در برای برطرف کردن لرزش ماشین لباسشوئی، استفاده از لنت هایی با ضخامت حدود ۱۰ سانتیمتر، کارآیی مناسبی دارند. هرچند که این لنت ها ارزان قیمت نیستند ولیکن می توانند ابرازمناسبی برای کاهش لرزش ماشین لباسشوئی در خانه محسوب گردند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *