انواع کابینت آشپزخانه و رنگ مناسب برای آن

kitchen-main
بهترین نوع رنگ برای آشپزخانه
May 13, 2020
انتخاب رنگ مناسب و مراحل نقاشی آشپزخانه
May 25, 2020
Show all

انواع کابینت آشپزخانه و رنگ مناسب برای آن

kitchen_main

شما هرچندکه آمادگی لازم برای بازسازی کامل آشپزخانه را نداشته نباشید ، اما با رنگ آمیزی جدیدی برای  کابینت ها، باز هم میتوانید ظاهر زیبایی برای آشپزخانه خود بوجود آورید. این کار، ضمن اینکه ساده تر و کم هزینه تر از نصب کابینتهای جدید است، در توان مالی اکثر صاحب خانه ها نیز می باشد . شما اگر رنگ مناسب تری را برای کابینت ها انتخاب کنید ، می توانید با پوشانیدن سطوح کسل کننده و کدر قبلی، نمای دلنشین تری را برای آشپرخانه خود به ارمغان آورید.

و با انتخاب رنگ های شاد و یا سایه روشنی از رنگ سفید به سبک کلاسیک، می توانید به سمت مدرنیزه کردن فضای خود گام بردارید. البته با انتخاب هر رنگی که دوست دارید، به این نکته هم باید توجه کنید که از چه نوع رنگی برای کابینت ها می توان استفاده کرد که ضمن دوام و ماندگاری ، بسهولت نیز تمیز شوند.

cabinet2

کابینت ها مشخصه های متفاوتی دارند

قبل از شروع به رنگ آمیزی، ابتدا میبایستی جنس کابینت خود را شناسائی کنید . ببینید که آیا کابینت از چوب ساخته شده است یا اینکه  فقط روکش چوبی دارد؟ آیا از جنس MDF است یا اینکه از لمینت درست شده است ؟ زیرا هرکدام از این موارد، برای تعیین نوع رنگی که میخواهید بکارببرید، حائز اهمیت می باشد.

 

کابینت های چوبی : رنگ روی سطوح چوبی که خراشیده شده باشند، بخوبی می نشیند، بنابراین کابینت های چوبی میتوانند بهترین گزینه برای رنگ آمیزی باشند. اگرچنانچه قبل از شروع رنگ آمیزی، سطح کابینت را سنباده بزنید، یک سطح صاف و مناسب برای رنگ آمیزی خواهید داشت. سنباده زدن به ویژه برای کابینت هایی که از قبل رنگ شده ویا دارای سطح براقی باشند- از اهمیت ویژه ای برخوردار است – لذا میبایستی قبل از رنگ آمیزی،  بوسیله سنباده ویا مایع حلال رنگ، یک لایه از پوشش رنگ قبلی را بردارید..

اگر کابینت ها از جنس چوب خالص و طبیعی باشند، شاید نیازی هم به سنباده زدن  نداشته باشید. ولیکن این را بدانید که چوب خالص، مقدار زیادی از رنگ را به خود جذب میکند- بخصوص اگر از رنگ لاتکس (ساخته شده ازبهترین رزین ها برپایه آب) استفاده می کنید. دراینصورت و برای استفاده از رنگ لاتکس، میبایستی قبل از شروع به رنگ آمیزی ، مقداری بتونه روی سطح چوب بمالید تا یک سطح صاف و مناسب برای رنگ آمیزی فراهم آورید.

 

کابینت با روکش چوبی : اگر کابینت های شما دارای روکش چوبی است – بدین معناست که یک لایه بسیار نازک از چوب بر روی مواد فشرده کشیده اند- دراین مورد نیز، به سنباده زدن نیاز دارید. اما قبل از آنکه پلمب رنگ ویا کاغد سنباده را بازکنید، میبایستی قبل از شروع به رنگ آمیزی، روکش هایی که شل شده اند ویا ترک هایی که بر روی چوب بوجود آمده اند را جستجو کرده و به کمک چسب چوب، آن ها را ترمیم نمائید.

بخاطر داشته باشید که سطح روکش را بیش از اندازه سنباده نزنید، زیرا روکش فقط یک لایه نازک از چوب است و ممکن است با سنباده اضافی، به لایه زیرین روکش برسیم. پس شما فقط به آن اندازه از سنباده زدن نیاز دارید که سطح چوب قدری زبر شود تا بتوانید روی آن را با بتونه یا رنگ پوشش دهید.

 

MDF: کابینت های آشپزخانه که از MDF ساخته شده باشند،  وقتی که  شما بدانید چگونه باید آن ها را آماده کنید نیز می توانند گزینه خوبی برای رنگ آمیزی باشند. شما برای آماده سازی کابینت های MDF، دو اولویت را باید در نظر بگیرید: یکی آب بندی  لبه کابینت ها و دیگری  استفاده از بتونه روغنی است.

لبه MDF متخلخل تر است ، و اگر سطح صاف و مناسبی برای رنگ نداشته باشد ، می توانید از مقداری ترکیب سیمان، برای خشک نگه داشتن آن استفاده کنید تا از متورم شدن سطح آن درحین رنگ آمیزی نیز جلوگیری شود.

نکته مهم دیگر آنکه میبایستی از بتونه روغنی استفاده نمائید. زیرا با توجه به طبیعت متخلخل MDF ، بتونه هایی که با آب تهیه می شوند، می توانند سطح کار را متورم کنند. بنابراین برای اینکه بدون نگرانی از جذب رطوبت، بتوانید از رنگ لاتکس مبتنی برآب استفاده کنید، میبایستی که برای لایه اول کار، از یک بتونه روغنی استفاده نمائید.

 

کابینت های چند لایه: رنگ کردن این نوع از کابینت ها نیز امکان پذیر است، ولیکن درمقایسه با رنگ کردن کابینت های چوبی یا MDF، نیازمند به مهارت بیشتری است. لمینت یک پلاستیک چاپی است که بر روی لایه اصلی کابینت چسبیده است – و معمولاً از یک ماده کامپوزیت ساخته می شود. در این مورد، لایه روی کار نرم و صاف است ، بنابراین شما باید مطمئن شوید که نتیجه رنگ آمیزی، یک کار با کیفیت خواهد بود.

توصیه ما به شما این است که از بتونه یا رنگ مخصوص برای لمینت استفاده کنید. زیرا این محصولات،  برای اینکار طراحی شده اند و به سطح لمینت می چسبند. البته شما مجبور به تهیه محصولات مخصوص لمینت هم نیستید- زیرا استفاده از یک بتونه با کیفیت نیز می تواند برای یک مدت طولانی،  موجب چسبیدن رنگ به سطح  لمینت گردد.

شما کماکان به سنباده زدن به قبل و بعد از بتونه کاری نیاز دارید- فقط اطمینان حاصل کنید که از یک کاغذ سنباده نرم استفاده می کنید و باید به آرامی سنباده بزنید تا سطح لمینت زیادی خراشیده نشود.

 

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت های آشپزخانه مهم است ، زیرا این امر در طولانی مدت، بر ماندگاری کابینت شما تأثیرگذار است. درب کابینت در معرض لمس ، کشیده شدن ، کوبیدن و موارد دیگری قرار دارد، در حالیکه قفسه ها به طور معمول دربردارنده اجسامی در بالا ویا زیر سطوح خود هستند. لذا همه این عوامل می توانند کابینت های رنگ شده را در معرض خراشیدگی و یا ضربه قرار دهند ، اما می توان با انتخاب یک رنگ مناسب برای کابینت های آشپزخانه ، این صدمات را کاهش داد.

داشتن سطوحی نیمه براق یا براق ، بهترین انتخاب در هنگام رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه می باشند. رنگی که براق باشد، در بازتاب نور و ماندگاری روشنائی محیط، کمک بیشتری خواهد کرد و این امر در محیط آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از انواع رنگ های نیمه براق و براق ، قابلیت شستشو دارند و در هنگام شستشو یا تمیز کردن، در مقابل آسیب پذیری، مقاوم میباشند. این بدان جهت است که در فرمول رنگ نیمه براق و براق، از مقدار بیشتری رزین وچسب استفاده می شود تا  به رنگ دوام بیشتری ببخشاید.

بهتر است از رنگ آمیزی کابینت های آشپزخانه با انتخاب رنگ پوست تخم مرغی یا رنگ مات خودداری کنید. زیرا این رنگ ها به اندازه رنگ نیمه براق یا براق،  قابل شستشو نمی باشند، و شما باید این ریسک را بپذیرید که رنگ مات به جاهای دیگر مالیده شده و مرتب باید درب های کابینت را تمیز کنید.

علاوه بر این ، رنگ کردن با رنگ های  نیمه براق یا براق،  انتخاب مناسب تری برای فضاهایی مانند آشپزخانه است که دائم درمعرض رطوبت قرار دارند. زیرا ضمن براق بودن،  به جلوگیری از دیده شدن لکه های آب نیزکمک می کنند.

 

نکات کاربردی

آیا درهای کابینت شما مسطح هستند و یا دارای پانل های ورودی و لبه های بلند می باشند ؟ اگر درآشپزخانه خود، درهای کابینت مسطح دارید، می توانید با استفاده از یک غلتک رنگ با پرز یک چهارم ( که بهترین کاربرد را برای یکنواخت رنگ کردن دارد ) عملیات رنگ آمیزی را سریع تر بانجام رسانید.

رنگ کردن کابینت های آشپزخانه که روکش پانل دارند، کار بیشتری می برند. اگرچنانچه از رنگ لاتکس استفاده می کنید، بهتر است برای رنگ زدن از یک برس با موی مصنوعی  استفاده کنید، زیرا رنگ هایی با فرمول مبتنی بر آب، موهای یک برس طبیعی را متورم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *